Ах, тази кухня! Проектирането на перфектната кухня е задача с отворен край, просто защото начинът, по който използваме нашите кухни се променя постоянно.

В някои домакинства кухнята отдавна намери своето място в хола, превръщайки се в общо семейно пространство. Отделените в класическите архитектурни учебници „зона за готвене“ и „зона за хранене“ се сляха ведно със зоната за релакс. В други жилища кухнята продължава да е самостоятелно помещение, но все по-често приветства гости и изпълнява няколко социални функции.

Независимо от разпределението обаче едно е сигурно – кухнята е сърцето на дома. Ето защо добре обмисленият проект на кухня е повече от препоръчителен.

Реализиран проект на самостоятелна кухня от кухня от студио за интериорен дизайн и архитектура My Design

Еволюция на кухнята

Както споменахме в статията „Ремонт на апартамент“, основната причина кухненският „бокс“ да стане част от дневната в жилищата от последните 30 години е оползотворяване на пространството. Тази подредба носи своите негативимиризми и фини мазни капки по пода, които могат да бъдат значително намалени чрез добре планирана и изпълнена аспирация. Безспорно предимство обаче, е че така се създава ценен контакт между готвещия, гостите и семейството – чудесен начин за заедност при всяка домашна сбирка или семейна вечеря⁠.

[metaslider id=813]

Определяне на изискванията

Обикновено клиентите имат изградена представа за идеалната кухня, а някои имат и много конкретни изисквания, свързани с начина на готвене, брой членове на семейството, как са свикнали да се хранят.

Много полезно е предварително да сме запознати с тези детайли, дори какви уреди е свикнало да използва домакинството, за да можем да предвидим местата за тях. Може би имате система за пречистване на вода, намираща се под мивката? А може би искате и мелница за боклук в същото пространство и да използвате този обем за съхраняване на различни почистващи препарати?

Колкото повече информация споделите с нас по време на идейната фаза, толкова по-лесно и точно ще посрещнем изискванията Ви и ще предложим решение, което е наистина рационално.

Съществуващо положение

Често се налага да работим с проектирана или вече изградена инфраструктура – ВиК и ОВК. Тръбите за чистата и мръсната вода, както и отдушникът за аспиратора/комина са позиционирани и няма възможност да бъдат преместени. Тогава се водим по добрите практики и ергономичните норми, а именно – установените подредби, височини, дълбочини и отстояния. Последователността хладилник-мивка-печка и размерите 90-60-90 остават в главата на всеки, който поне веднъж е проектирал кухня.

Базирайки се на тази базова функционалност, надграждаме с индивидуални решения, подтикнати от конкретна нужни: имали сме случай всички членове на семейството да са високи хора над 1,90 м, което определи нестандартна височина на плота. В друга ситуация, клиентите имаха изискване за скриване на електроуред, който не е предвиден за вграждане. Трети желаеха специална аспирация, която да гарантира пълно пречистване на въздуха.

Kitchen Best Practices
Source: Ernst Neufert Architects’ Data
Kitchen Layouts
Source: Ernst Neufert Architects’ Data

Кардинални промени

Понякога все пак имаме възможност да внесем функционални изменения по инфраструктурата.

Разместването на електроуреди и шкафове е съпътствано от мръсни процеси, но усилието в повечето случаи си заслужава. Никога не е прекалено късно да зададем по-различна конфигурация на кухненските модули, преди да поръчаме мебелите.

Винаги трябва да се има предвид, че ВиК, ОВК и ЕЛ частите на интериорния проект вървят ръка за ръка с обемите и формите. Точно в това можем смело да наречем „високо-технологично пространство“, симбиозата между всички елементи е крайно наложителна. Преместване на мивка или аспиратор на остров, повдигането на фурна на височина на плота, проектиране на микровълнова фурна на нетипична височина, вграждане на хладилник или пералня – всички те водят със себе си обемно-пространствени промени, както и изграждане на инфраструктура по под и таван, където на практика те стават невъзможни за ревизия.

А какво да кажем, ако искаме да преместим кухнята от предварително проектираното място? Насърчаваме ви това да бъде обсъдено с конкретните административни и съседски органи, за да може всички да са доволни след края на ремонта.

Проект на общо помещение , с размери не повече от 30 кв. м, с меко сядане, трапезария и кухн на My Design - студио за интериор и архитектура
Пример за обособяване на малко пространство в текущ проект на My Design

Организация на пространството

Основно предизвикателство е недостатъчната налична площ. Все по-често в предварителния проект, който получаваме от проектанта на сградата, е предвидено прекалено малко пространство за работни кухненски плотове. Това ни кара да „крадем“ от пространството на дневната, за да можем да развием едно истински функционално и ергономично място за готвене и същевременно за съхранение на уреди и посуда. Положително е, че в момента на пазара има изключително разнообразие на механизми, което позволява да използваме площта и на най-неудобните места по ъглите на кухните.

Не трябва да забравяме и осветеността. В една кухня препоръчваме силно и разпределено осветление, за да може да се работи с удоволствие – и безопасно! Съобразете топлината на осветлението с тази на дневната, за да нямате различни на вид светлини в едно пространство. Осветлението под горните шкафове, което да покрие работната площ, е задължително – светлините на аспиратора обикновено са крайно недостатъчни. Любимо ни е включването на този източник със сензор за движение в близост (PIR), защото дори и ръцете на готвещия да са мръсни, може само с махване на ръка да освети мястото за готвене.

Пример за добре балансирана и съобразена светлина в кухнята, по проект на студио за интериорен дизайн и архитектура My Design
Нека бъде светло!

Мебели

Най-често използваните материали за създаването на мебели в практиката са ПДЧ, МДФ и масивно дърво (масив).

  • ПДЧ е на най-добра цена, но материалът предлага сравнително ограничен набор от цветове и шарки. В допълнение, не позволява моделиране на повърхностите. Изключително неподходящ за обливане с вода. Обикновено е въпрос на време да се раздуе на снадките между срез и кант.
  • МДФ е материал, който може да се боядисва с по-голямо разнообразие от цветове. Позволява фрезоване на повърхностите и моделиране на различни видове захващания – най-често на вратичките. При добро изпълнение търпи мокрене.
  • Масивното дърво е естествен материал и най-скъп на вид, допир и реална цена. Важно е да се уверим, че материалът е добре изсъхнал, преди да бъде оформен за нашата кухня, а също и че е третиран с подходящи масла и препарати, за да не просмуква влага и мазнини.

Винаги обаче имайте едно предвид: не всичко, което е модерно, е функционално.

 

Плотове

  • Най-бюджетният вариант е термоплотът. Той се предлага от всички производители на ПДЧ и МДФ. Има близки по текстура варианти до ПДЧ.
  • Естествения камък попива мазнини, храни, крехък е и не е подходящ за горещи съдове. Същото важи и за естественото дърво. И двете изискват редовно третиране с подходящи препарати за гарантиране на тяхната дълговечност.
  • Техническият камък е с много високи здравина, киселиноустойчивост, огнеустойчивост. Мие се лесно и не попива мазнини. Поради това е все по-предпочитан за кухненски мивки.

В допълнение, можем да избираме от много голямо разнообразие от модерни композитни материали за врати и плотове като кориан, ламинам, както и други, носещи името на своята търговска марка.

Модерен проект на минималистична кухня с трапезария на студио за интериорен дизайн и архитектура My Design

Няколко идеи

Нека да разгледаме най-често разпространените съчетания между кухня и място за хранене:

  • Кухня с бар-плот, на който да не се сяда, да има само визуална преграда.
  • Кухня с бар-плот, на който да има няколко високи стола за бързо хапване
  • Кухня с плот за хранене, висок колкото работните плотове на останалата кухня и средно високи столове за бързо хапване.
  • Кухня с плот за хранене, висок колкото маса за хранене и слагане на нормални столове за една трапезария.
  • Кухни с остров. Островът отново може да е с височината на работен плот, към който има прикачени 2 столчета на средна височина или островът да преминава към трапезарна маса.

Можем да заключим, че перфектната кухня е удобната кухня! И най-скъпите материали няма да компенсират недоброто отвеждане на миризми при неправилно конфигуриране на котлон, фурна, аспиратор, недобре поставената миялна далеч от мивка, избирането на лачена повърхност, която ще се налага да почистваме основно след всяко хранене, засенчването при грешно поставено осветително тяло, и други подобни грешки, с които сме се сблъсквали в практиката.

Затова ние в My Design разглеждаме темата за перфектната кухня много внимателно и на нея отделяме специално внимание по време на проектирането.

В случай че скоро ви предстои преустроиство, проектиране или обзавеждане на кунхя, свържете се с нас за консултация и проектиране! Не забравяйте да ни следвате в Instagram за много вдъхновение и ценни съвети.