Банята е едно от най-малките помещения в апартамента, а за него често пъти се влагат най-големи усилия. Обикновено един ремонт на баня се оказва и най-скъпото перо като себестойност спрямо квадратурата. Защо е така?
В банята, която обикновено съчетава и тоалетна, има няколко функции, които трябва да са безупречно проектирани в наличното пространство. Преживяването, свързано с хигиена, е много лично и различно за всеки човек. Понякога дори само двама обитатели могат да са на коренно различно мнение за това как трябва да изглежда банята. Дали да има вана или да няма, как ще преградим душ пространството, колко голям шкаф да има под мивката, какво се съхранява в него и т.н.
Затова ние в My Design обръщаме специално внимание при проектирането на банята или нейния ремонт. Започваме с класическото предпроектно проучване и първо решаваме точната позиция на санитарните уреди (душ, тоалетно казанче, мивка). След това отиваме “на лов” за плочки или други видове завършващи покрития на стени и подове, за да разберем какви са предпочитанията на клиента.
Завършващи материали по стени и подове
В днешно време можете да облечете стените и пода не само с класическата керамика или гранитогрес, а със съвременни мазилки с изкуствен или естествен произход. Те са много популярни в Италия например, като текстурите им обикновено напомнят камък или мозайки. Нанасянето на такива мазилки е специфичен процес и подготовката на повърхността преди нанасяне е специална. Това се е доказало в нашия опит в процеса и именно затова можем да ви насочим към правилния избор.
Защо започваме от плочките, а не от размерите на помещението? Защото често пъти големината на плочката ще зададе конкретния размер на някои предстенни обшивки. Понякога плочките имат вариации в милиметри (например 59.8 вместо 60 см), затова при яснота за размера по-лесно бихме прецизирали различни предстенни обшивки, ниши и други, за да не се реже плочката.
Защо да не се реже? Защото всяка плочка завършва с фабрична „фаска“ и избягваме рязането, което компрометира ъгъла на плочката и фугата. Само в случаите, в които има ъглов профил, това може да се отработи. Друг казус, който се появява, когато смесваме различни серии плочки: разминаване на фугите. Внимателно подбираме размерите или играем с подреждането на плочките, за да не се появяват дребни разминавания, които биха стояли като сгрешени.
Една малка тайна: Ако искате банята да ви изглежда по-широка, подредете плочките хоризонтално. Ако искате да изглежда висока – вертикално.
След като знаем мястото на уредите в мокрото помещение и сме ориентирани в размерите и посоката на подреждане на плочките, можем да се заемем с прецизното позициониране.
Прецизното позициониране зависи от инсталациите
Огромна роля играят пътищата на тръби, вертикални щрангове, хоризонтални разводки, конструкция на вграденото казанче, линейни сифони и други. Те често пъти „подреждат“ композицията на цялото помещение.
Предизвикателствата най-често са:
- Голям пакет с тръби и въздуховоди, минаващ точно през банята. Губи се място, трудно е да се вгради казанче там, защото ще направи издаването напред още по-голямо. Трудно се организира и закрепването на конзолна мивка на такова място – хубаво е в такива случаи да се мисли за стоящ вариант.
- Ревизия. Винаги обръщаме внимание къде ще е отворът за ревизията на водомери и тръби. Най-добре да бъде фино скрит с капаци, които се правят по поръчка с размера на плочката.
- Виждали ли сте бани, които получават водата си от вертикален щранг, който дори не е в непосредствена близост, а тръбите идват по тавана? Да, има такова старо строителство, в което водата идва от друго помещение до банята по тавана или стените. Често това е свързано и с друг въпрос – може ли да сложим тоалетна, след като имаме канална тръба само с 50 мм диаметър? Да, има решение и за това.
- Как да отводним помещението и какви сифони да слагаме? Зависи от това дали душ пространството е отделно от цялата баня или са едно цяло. Като цяло съветът ни е да имате отделен сифон за душа, когато зоната му е отделена с прагче, и друг за останалата част от банята – за по лесно измиване на помещението и предотвратяване на наводнения. Ако банята ви е малка и нямате отделна душ кабина, може да има само един сифон.
- Дали линейният сифон събира повече вода от точковия? Не. Отворът за преминаване на вода все пак е един и същ. Във ваничката на линейния сифон има повече място за вода и по-бавно започва изливането й в канала. Въпрос на дизайн и наклони.
- Наклоните в банята зависят от вида сифон, плочките и от това какво е нивото на пода в другата част на жилището.
- Отопление – ние винаги препоръчваме подово отопление, стига да е възможно изграждането му. Ако няма как, осигурете отоплителна лира в това помещение, не само за комфорта при вземането на душ в студените дни, но и за изсъхването на кърпите.
Таван
Какъв таван и осветителни тела да сложим? Обикновено се залага на окачени тавани с цел замяна, ако се появи теч или мухъл. Предварително е добре да се предотврати появата на плесен с детайлно обследване на преминаването на тръбите през етажите под и над жилището. От мухъл може да ни защити добрата вентилация – ние винаги препоръчваме изкуствена вентилация, независимо дали имате прозорец или не.
Таваните могат да бъдат окачени – като освен класическия гипсокартон за баня, могат да се използват метални, пластмасови и гипсови готови елементи, които се подреждат на конструкция и лесно се разскачат. Ако не сте запознати с опънатите тавани, можете да разгледате и тях, полагат се след завършена баня и светлоизточникът е LED лента, гъсто подредена, за да може целият таван да свети. Лесно се маха и се ревизира, ако има теч или осветлението е повредено. Разбира се, други варианти са вградените лунички, лунички за външен монтаж, плафони и други, задължително влагозащитени!
След като сме осмислили и подредили правилно плочките и мазилките по стените и пода и сме решили как да изглежда таванът, идва ред на мебели, санитария и аксесоари.
Мебели, санитария и аксесоари
Обмислете какво сте свикнали да имате в банята под ръка. Това ще даде най-лесна насока какви мебели да има там. Избягвайте ПДЧ и MDF заради слабата им влагоустойчивост. Заложете на PVC, Korian, термодърво и сходни материали. Тези материали са издръжливи и на обливане с вода. Също така е добре да обърнете внимание и на механизмите – те трябва да са предвидени за баня, за да не ръждясват.
Смесителите и санитарията придават индивидуалност на помещението и съчетаването на форми е от голямо значение. Дали да бъдат ортогонални или овални, търсенето на хармония във формите на тези елементи ще даде завършеност на банята. Много актуални в момента са покритията от магнитно сиво. Те дават усещането на тъмните смесители, но без следите от капки, които оставя „твърдата“ вода.
Санитарията е друг важен елемент от обзавеждането на банята, защото там също можем да заложим на различни по форма и усещане серии. Ако искаме всичко да е в една дизайнерска нотка, на пазара вече има голям избор, че съчетаването на мивка, тоалетна чиния, аксесоари и смесители става лесна задача. Процесът значително се улеснява, ако заложим на един производител, който да ни предложи всички елементи в един стил.
Не на последно място са аксесоарите. Често пъти остават неглижирани, но те играят огромна роля във функцията на банята. Тя е да съхраняват нужните ни предмети и продукти за цялостно преживяване. За да се насладим на усещане като в СПА център, трябва всичко да е на мястото си.
Още една идея: има чудесни закачалки, които се поставят над лирите, като поставка за шапки на портманто. Там можете спокойно да закачите хавлии и кърпи, и те да изсъхват бързо до следващото къпане.
Малко помещение, а толкова много въпроси! Сигурни сме, че хвърлихме светлина над въпроси, които човек понякога дори не си задава, преди да разкърти плочките на съществуваща баня. Ние от My Design сме насреща да превърнем тази голяма питанка в готово и систематично поднесено решение, за да може наистина банята да се превърне в мястото за домашно релакс изживяване.
За още вдъхновение и проекти, следвайте ни в Instagram и Facebook.