Спалнята заема специално място в планирането и проектирането на всяко жилище. Въпреки че на пръв поглед изглежда като помещение, в което прекарваме само една трета от денонощието, всъщност тя може да съдържа много повече функции освен тази. Планирането на перфектната спалня не само от гледна точка на функционалност, но и на микроклимат, трябва да бъде от първостепенно значение за всеки бъдещ ползвател. Нека заедно разгледаме темите в детайл.

 

Площта и размерите на в една спалня

За постигането на добрия сън се нуждаем преди всичко от удобно легло. Неготово обикаляне и обслужване не трябва да ни създава стрес преди лягане и след като сме се събудили. Всъщност архитектите често срещат въпроса “Колко голяма трябва да е спалнята?” и както вероятно сами се досещате той няма еднозначен правилен отговор.

От гледна точка на добрата проектантска практика, спалнята трябва да бъде не по-малка от 14-16 кв. м, като тук значение има това дали тя е родителска или детска, както и какви функции помещава.

Площта обаче не е изолирана от размерите на помещението. Размерите се дефинират от това, че около леглото трябва да има пространство за преминаване от поне 60 см (а дори и 75 см, когато граничи със стена или обемно обзавеждане). Така сме сигурни, че то може да се използва безпрепятствено, а чаршафите да се оправят лесно. При стандартно обзавеждане така, че гардеробът да е перпендикулярен на дългата страна на леглото, това прави един абсолютен минимум от 320 см светла ширина на помещението. Ако пък гардеробът е разположен успоредно на дългата страна на леглото (стандартно широко 180 см), тогава се получава минимална дължина на помещението от 360 см. Но практиката показва, че тя трябва да бъде по-голяма.

[metaslider id=1775]

Не бива да подценяваме вентилацията и качеството на въздуха

Един от най-важните елементи на добрия сън е спокойното дишане. У нас все още в най-общия случай се разчита на естествена вентилация чрез отваряне на прозореца. През нощта обаче това е източник на нежелан шум. През зимния сезон пък градският въздух все още е твърде замърсен, за да го допускаме така лесно в дома си. Освен това ни коства и по-голям разход на енергия.

При невъзможност за друг подход, приложимо решение е използването на пречистватели за въздух и интегрирането им към сградната автоматизация. Друга възможност е планирането на елементи за приток на свеж въздух, които се фрезоват в крилото на прозореца. Също и множество варианти за вентилационни елементи в и около прозореца, които осигуряват приток на свеж въздух, без това да създава топлинен дискомфорт. В еднофамилните жилища от по-високия сегмент се планират цялостни инсталации за отопление, вентилация и климатизация, които се грижат за качеството на въздуха. Това, разбира се, е свързано и с много по-сериозна първоначална инвестиция.

Тук отново трябва да се вземе предвид и обзавеждането на стаята. Най-добре е да не допускаме оформянето на твърде много повърхности, които събират прах. Дори и да има такива (примерно профилирани ламперии), трябва да бъде обмислено тяхното лесно почистване. Трябва да избягваме направата на твърде много хоризонтални повърхности, които не се използват, както примерно и съхраняването на дрехи върху отворени стойки.

[metaslider id=1753]

Вече знаем размерите на обзавеждането, но как да го разпределим правилно?

Със сигурност сте си давали сметка, че разположението на леглото така, че главите ви да са насочени към външна стена или пък тя се пада в непосредствена близост до вас, създава дискомфорт при спането. През зимата например едната страна на леглото се усеща по-студена и по-неприятна. Това е често срещан проблем при стари сгради, които не отговарят на съвременните изисквания за енергийна ефективност.

Тук в много от случаите се случва и друг проблем – появата на мухъл в ъглите на помещенията през зимата, а понякога дори и на крайно нежелателни места като например в гардероба. Това се дължи не само на влагата, която се отделя от обитаването, а и от рязката температурна разлика между вътре и вън. От нея се оформя кондензат – малки капчици вода по тавана, стените или пода.

Този проблем не трябва да се пренебрегва и в нови жилища, когато недобре решени детайли са създали така наречените “термомостове”, около които се образува влага. Именно такива места често попадат под полезрението на умелия интериорен архитект, който избягва да разполага обзавеждане в тези зони. Най-добре е да се държат свободни и чисти, за да се реагира лесно при възникване на проблем.

[metaslider id=1776]
Проекти на детски спални от студио My Design 

Кога да допуснем допълващи функции в спалнята?

Освен за сън и място за съхранение, спалнята може да се използва и като хоум офис. Друга функция би била за помещение, в което се разполага бебешкото легло, когато детето е още много малко. Това обаче трябва да определим напълно според нашите разбирания за комфорт и спокойствие в спалнята, така че лягайки си вечерта да сме сигурни, че ще можем да отпочинем.

Това ни води и до въпроса за атмосферата в перфектната спалня. Освен че цветовете трябва да ни успокояват, се нуждаем от приглушена светлина, възможност за затъмняване на дневната светлина (примерно чрез блекаут завеси или щори) и цялостно усещане за спокойствие и уединение. Това може да бъде постигнато както с добре подбрани естествени материали, така и просто с някои малки детайли, които ни доставят удоволствие.

Водещ фактор, особено вечер, е изкуствената светлина. За незапознатото око честа грешка е използването на светлина с много студена температура (висок коефициент келвини- 4000К и нагоре). Съвременния начин на обитаване показва, че светлината в спалнята трябва да бъде с температура не по-висока от 2700 или 3000 К (по-високия коефициент се усеща като по-синя светлина). Тук играе роля и осветеността… Хубаво е да има възможност осветлението в спалнята да се “димира”, тоест да се намалява при нужда. Чрез управлението с „умен дом“ например може да създадем различни сценарии в зависимост от времето на денонощието. Чрез различните настроики на светлината, тялото ни може да се настрои, че е време за сън. 

Немалко значение за комфорта и лукса има добавянето на баня в родителската спалня. Истински комфорт е, ако предварително жилището е проектирано така, но ако помещението има добри пропорции, бихме могли да проектиране допълнителна баня, ако това не пречи на сградните инсталации и съседските взаимоотношения.

Спалня с баня – проект на My Design студио

Комфортът на съня се крие в правилната температура

След като осветлението е изключено, може би най-силна роля за съня ни започва да играе температурата на помещението. Оптималната температура за сън е между 16 и 19 градуса по Целзий, като тук отново имат значение и нашите лични предпочитания. Често хората се нуждаят от по-висока температура преди и по-ниска по време на сън. Такива сценарии могат да бъдат много лесно управлявани отново чрез система “умен дом”. Когато помещението има повече от една функция така може да се създаде плавен преход, който да ни накара да “превключим” от единия на другия режим. Така, докато правим кафе и закуска в кухнята, спалнята би могла примерно сама да се настрои в режим “хоум офис”.

Както вече знаете, перфектната спалня се постига не само с подходящата художествена обработка. Зад спокойните детайли се крие редица от проектантски решения, сами по себе си истински ребус, който може да бъде перфектно решено предизвикателство в ръцете на правилния специалист. Планирайки новата си спалня със сигурност не забравяйте за нейната функция, вентилация, нейното разпределение, осветление и подходящо отопление. Или по-кратко – не само нейната атмосфера, но и нейния микроклимат.