Наскоро ви запознахме накратко с основните принципи на устойчивия дизайн – възобновяемите материали, енергийната ефективност и цялостните устройствени концепции. Разказахме ви какво е и грийнуошинг и как да го разпознаете.

Със сигурност много от вас се питат как можем да живеем по-устойчиво вкъщи? Основният въпрос е кои са материалите и принципите, които имат значително по-малък отпечатък върху околната среда и как да ги използваме, така че жилището ни да е по-здравословно и за самите нас. В тази връзка представяме 12 решения за екологичен дом, които ще ви спестят много пари и време в бъдеще.

Инвестиране в енергийна ефективност

Без значение дали си купуваме жилище в апартаментна сграда, или си строим къща, трябва да инвестираме в енергийно-ефективни сгради, които не само да отговарят на съвременните изисквания, а да взимат предвид и покачването им в бъдеще. Ако вече имаме жилище или то е старо строителство, добре е да се ориентираме към изолация а и подмяна на дограмата. Това е една инвестиция, която се отплаща много добре с времето.

Обзавеждане от устойчиви материали

Можете да направите обзавеждането значително по-здравословно с избора на покритие. За предпочитане е да се залагат естествени фурнири и лакове, които не вредят на здравето. За детските стаи по-специално е по-подходящо да се избира обзавеждане от масивна дървесина, като отново е важно да се съобрази по какъв начин то е обработено.

Друг съвет е да заложите на естествен паркет или поне трислоен, като най-горното му покритие да може да се цикли. Естественият камък, който може да се ползва в различни помещения, също е за предпочитане. Тапицериите върху дивани, спални и покрития на стени могат да бъдат заложени да са антистатични. Освен естетически, тези решения ни свързват с природата и внасят доза топлина в апартамента.

Полезен съвет е да избягвате закупуването на пластмасови растения за дома, тъй като те могат да замърсят въздуха. Същото важи и за парафиновите свещи, които отделят вредни вещества при горене. Добрата новина е, че има бюджетни и полезни алтернативи. Кактусите например са чудесно решение за по-екологичен дом. Те изискват минимални грижи, освен това спомагат за пречистването на въздуха в помещението. Ако пък сте любители на уюта, който създават свещите, лесно може да ги замените с такива, направени от соев, кокосов или пчелен восък.

My Design – Обзавеждане от устойчиви материали

Бои и покрития, щадящи здравето и природата

Имайте предвид, че вложените материали продължават да взаимодействат с въздуха и след полагането си. Ето защо е важно да се грижим за качеството на въздуха във всяка една стая с помощта на умни пречиствателни устройства, хигрометър и иновативни решения, които все по-често намират своето място на пазара.

Едно такова решение, което силно ни впечатли, е новата боя от ESCREO – Чист Въздух. Името ѝ говори само за себе си – това е нетоксична екологично чиста интериорна боя, която пречиства въздуха във всяко едно помещение. Съставката, която е в основата на боята, е обогатен природен минерал, който привлича и неутрализира вредните замърсители във въздуха, включително летливи органични съединения (ЛОС), миризми, въздушни химикали и въглероден диоксид. Веднъж абсорбирани, вредните замърсители не се връщат обратно във въздуха. Това я прави още по-подходяща за здравословна детска стая, например.

Друг важен елемент е, че боите освен функционални, са и въглеродно неутрални.

Ива Цаловска пише върху боя Escreo, в офиса на интериорно студио My Design

Дълготрайни текстилни материи

Когато става въпрос за текстила в дома е хубаво да залагаме на естествени материали. Един от най-добрите варианти е рециклираният памук, тъй като за неговото производство се генерират много по-малко въглеродни емисии, отколкото при нерециклирания. За направата на една памучна тениска, се изразходват близо 2700 литра вода, докато използването на рециклиран памук съкращава това количество с близо 50%*. Други подходящи материали са ленът и конопът, които освен че са издръжливи, изискват близо 80% по-малко изразходване на вода за тяхното отглеждане и обработка.

По отношение на дрехите – важно е да използваме дълготрайни такива и да се стремим да не се „хвърляме“ на тенденциите и постоянно да обновяваме гардероба си. Удължаването на живота на дрехите ни само с една година може да намали вредните емисии с 24% годишно.

Пране с щадящи препарати при естествено сушене

При прането, въпросът с употребата на сапунени ядки е все още спорен. Съществуват обаче перилни препарати, които са безопасни за околната среда. За пестенето на енергия и ресурси много помага естественото изсушаване на дрехите (намалява въздействието върху климата с 67%), вместо в сушилня. Така не съществува опасност да се свият или пък да се измачкат твърде много.

Прането на по-ниски температури пък намалява личния ви въглероден отпечатък с 10% и съответно – сметките за ток. Тъй като повечето перилни препарати днес са формулирани за студено пране, изпирането е също толкова ефективно. Една от най-ефективните стъпки в посока по-екологичен дом, е правилното „четене“ на етикетите. Всяка дреха носи своите инструкции и ще ви каже как е най-добре да се грижите за нея. Следвайки легендата и природата и гардеробът ви ще са ви благодарни.

My Design - визуален наръчник за правилно пране и сушене на дрехи

Съдове за готвене и прибори за трапезата

Снабдете се с дълготрайни съдове за готвене и подбирайте разумно приборите за обработка на храна и сервиране. Можете например да взимате ножове с изцяло стоманен корпус и да избягвате ненужни пластмасови съдове и кутии. Тук отново е важно тези принадлежности да ни служат дълги години, за да не генерираме излишен боклук.

Все по-често може да намерите алтернативни и природосъобразни решения за кухнята – восъчна хартия вместо фолио, аксесоари за многократна употреба, чугунени съдове за готвене и такива от специална неръждаема стомана, създадени да се ползват на ниска температура и готвене на етажи.

Ако често пътувате и не искате да допринасяте към завишената употреба на пластмаса, инвестирайте в продукти за съхранение от неръждаема стомана или медицински силикон, който е устойчив на топлина.

Инсталация за пречистване на вода

Поставете система за пречистване на кухненската мивка. Така няма да се налага да купувате бутилирана и ще сте спокойни, че пиете чиста вода. Има различни системи за пречистване на вода, като сами можете да прецените кой принцип е най-добър за вас. Има такива с обратна осмоза, въгленов филтър, гравитачни, а има и такива, които съчетават механично и биологично пречистване, за да сте сигурни в това, че няма да пропусне и бактерии. Ако сте в къща, помислете да сложите такава система в началото на водопровода на цялата къща.

Енергийно-ефективни електроуреди

Важно е хладилникът, фурната, бойлерът, пералнята, електрическите радиатори и т.н. да бъдат от най-висок клас на енергийна ефективност. Така в дългосрочен план ще спестите много повече енергия. Освен това, можете да заложите на умни уреди, за да ги интегрирате в системата умен дом.

My Design – Съдовете за готвене и сервиране също трябва да са дълготрайни

Енергоспестяващо осветление

Неговото предимство е не само че намалява разходите за електричество, но и много повече предпазва домът ви от прегряване в горещите месеци. Ще се учудите колко много топлина отделят крушките с нажежаема жичка през лятото.

Сградна автоматизация

Във връзка с казаното по-горе е редно да споменем, че чрез въвеждането на сградна автоматизация се постига най-целесъобразно използване на енергийните ресурси в дома. Един автономно работещ умен дом може сам да прецени кога, как и колко да затопли или охлади дома ви или конкретно помещение по предварително зададени от вас параметри.

My Design – Умен дом

Домашна градина

Защо не използваме терасата за отглеждане на билки и зеленчуци, вместо само на цветя? В топлите месеци това може да бъде в допълнение на всичко останало и едно приятно хоби. А ако имате истинска градина през лятото едва ли би ви се налагало въобще да купувате зеленчуци или подправки.

Освен това, наличието на мини градина, спомага за опазването на популацията на пчелите. Ако изберете да отглеждате само подправки, но искате да сте в полза на опрашителите, препоръчваме ви да отглеждате едно (или повече) от следните ароматни растения: мента, лавандула, мащерка, розмарин или маточина. Една може би неочаквана, но много полезна стъпка в създаването на екологичен дом с мисия.

Разумно третиране на отпадъка

Важно е не само да разделяме отпадъка и да го изхвърляме на определените места, а и въобще цялостно да се стремим да генерираме по-малко от него. Това включва пазаруване на продукти в собствени кутии и контейнери за храна, използване на многократни торбички и закупуване на животински продукти (месо, яйца, сирене и др.), които не са във фабрични, пластмасови опаковки.

My Design – Правилното третиране на отпадъка е от голямо значение, когато говорим за екологичен дом

По-смелите дори се сдобиват с компостер вкъщи, в който се разграждат растителните отпадъци, произведени в ежедневието. В София на няколко места можете да откриете компостери за колективно ползване.

Най-лесният начин за постигане на по-устойчив начин на живот и екологичен дом е да консумираме по-малко: да не се затрупваме с ненужни вещи, твърде много дрехи или пък непотребни дреболии. Това е началото, а от там нататък можете да приложите която и да е от споменатите по-горе идеи.

*На база проучвания, публикувани на www.fashionrevolution.org