„Моят дом е моята крепост“ – зад тази фраза стои разбирането за физическа защита, осигурявана чрез блиндирана врата, решетки и алармена система. Всъщност, въпросът със сигурността на дома е много обширен и трябва да бъде обмислен в цялост. Както ще разгледаме в тази статия, има различни методи и техники, чрез които да създадем по-сигурен дом.

Интериорен проект на архитектурно студио My Design с инкорпорирани съвети за сигурен дом
Проект на студио за архитектура и интериорен дизайн My Design

В My Design специализираме в имплементирането на модерни технологии и умен дом в интериорни задания. Сигурността на жилището е неотменна част от нашия дизайн, която залагаме още на ниво проект. Работим тясно с наши колеги – специалисти в дадена сфера, за да открием най-доброто решение за конкретна ситуация. Именно затова в тази статия потърсихме мнението и на експертите по сигурен дом и сградна автоматизация. Фирма „Текра“ е компания с над 30-годишен опит в сигурността и комплексни решения за вътрешносградни инсталации и с радост споделят ценни съвети.

Стъпка 1 – Какво защитаваме?

Първата стъпка за успешната защита е да определим какво искаме да предпазим или какъв ще бъде нашият обхват на защита. Най-често това са:

  • Предмети с финансова стойност. Обикновено това е черна техника – телевизори, фотоапарати, мобилни устройства, компютри
  • Предмети с основно емоционална стойност. В тази категория попадат както вещи, които за нас струват повече от тяхната финансова себестойност, така и хранилища на данни, които не могат да бъдат възстановени лесно – фотоалбуми, исторически документи, цифрова информация
  • Леснопреносими скъпоценности – пари, бижута, инвестиционни метали
  • Документи

Оценката на нашите притежания и вещи и поставянето им в различните категории ще ни помогне да вземем правилните решения за това в кои посоки трябва да бъдат насочени усилията за подобряване на сигурността.

My Design - 3 стъки за повишаване на сигурността у дома

Стъпка 2 – От какво се пазим?

Следва оценката на риска за вече определения обхват на „сигурен дом“. Това е наложително, тъй като всеки от изброените по-долу рискове може да доведе до загуба на един или всички описани в стъпка 1 притежания и вещи:

  • Проникване с цел грабеж
  • Пожар или умишлен палеж
  • Наводнение

Стъпка 3 – Как да се предпазим?

На базата на отговорите на горните въпроси можем да намерим подходящите решения за повишаване на сигурността у дома. Най-добре е това да е комбинация от различни мерки, технически и не-технически, които да покриват различни рискове. Вплетени, те ще ни дадат търсеното ниво на защита. За детайлно решение препоръчваме консултация със специалисти в сферата на защитата и системите за сигурност, каквито са колегите от „Текра“.

Интервю на My Design с Текра - повишаването на сигурността на дома

Накратко, бихме могли да дадем следните общовалидни препоръки:

  • Ключово е да запомним, че защитата на дома е многопластова задача. Всеки метод на защита е слой, с „обелването“ на който ние се доближаваме до центъра, което представлява нашият обект на защита. Трябва да мислим за всеки такъв като самостоятелен. Добавянето на всеки нов слой повишава сигурността експоненциално.
  • Решението не е задължително да е единствено техническо. Например, вещите и предметите с чисто финансова стойност е най-практично да бъдат защитени чрез имуществена застраховка. Това ще позволи значително компенсиране на щетите, в случай че с тях се случи нещо.
  • Основната ни цел е да забавим нарушителите достатъчно дълго, за да се откажат. В този смисъл, връзката на алармената ни система със СОТ (организация, която осигурява жива охрана на повикване в реално време) значително намалява времето, през което те могат да разгледат какво биха могли да откраднат. В допълнение, монтирането на телевизора към стената, както и скриването на леснопреносимата техника, ще намали риска за нея, тъй като ще отнеме на крадците ценно време да я търсят.
  • Видеонаблюдението у дома, както и по периметъра му (балкони, огради, входна врата), ще спомогне за идентификация на нарушителите. Също така може и да ни подскаже, ако някой „се ослушва“ още преди да се е стигнало до реално проникване. С правилното разположение на камерите, модерните системи за видеонаблюдение могат да ни известяват при засичане на движение на места, на които не би трябвало да има хора.
  • Лесно преносимите скъпоценности и документи е най-добре да стоят в сейф каса, у дома или в специализиран трезор. Ако касата е у дома, е добре да е стабилно закрепена към стената или пода, може и да е вградена, както и да се намира на място, до което достъпът с инструменти да е затруднен. Възможно е и свързването на касата с алармената система.
  • Предмети с емоционална стойност, хранилища на информация, бижута и други също биха могли да се застраховат, макар и на по-висока цена. В зависимост от стойността им за нас, нашият съвет е подобни скъпоценности да се съхраняват в специализиран трезор.Блиндирана врата на входна врата

Какво още?

  • За защита от стихиите бихме могли да разчитаме на сензори за дим, температура, вода и други. Когато са интегрирани с нашата система за умен дом или алармена система, тя може да ни извести за подобно събитие, както и да спре подаването на вода в случай на наводнение.
  • Не трябва да забравяме и физическата сигурност – качествена врата с многостранно заключване, допълнителен обков с повишено ниво на защита на PVC дограмата, допълнителна електронна брава, свързана с умния ни дом. Важно е да се погрижим физическата защита да бъде достатъчно функционална и при отсъствието на ел. захранване за продължителен период.
  • Основно свързана с нашите електронни документи и спомени, информационната сигурност става все по-важна. За това допринася и главоломното нарастване на обема цифрови данни, с които боравим ежедневно. Тук включваме както защитената конфигурация на безжичната ни мрежа (с WPA2 или WPA3), така и защитата на електронните хранилища на данни (т.нар. домашни NAS устройства). Криптирането на данните (encryption) и регулярно архивиране (backup) на данните от NAS-а, било то на външно устройство или в облачна услуга, е най-малкото, което можем да направим, за да се подсигурим.

    Интериорен проект с включен умен дом и съвети за сигурен дом на архитектурно студио My Design
    Интериорен проект на архитектурно студио My Design, с интегрирана система умен дом.

Често задавани въпроси, свързани със създаването на по-сигурен дом

Споделяме и често срещани въпроси за сигурността, които задават нашите клиенти по време на изготвянето на интериорния дизайн. Ето как отговарят на тях специалистите от „Текра“:

1.  Има ли възможност алармената ми система да се управлява през интернет и носи ли това някакви рискове?
Да, възможно е алaрмената система да се управлява чрез приложение, при което рисковете са сведени до минимум, защото се използва облачна услуга.

2. Има ли предимство да използвам жични обемни датчици вместо безжични?
Предимството на използването на жични обемни датчици е, че не е нужно да се подменят батерии, а метеорологичните условия и архитектурните особености на сградата не им оказват влияние (например при сгради, изградени от стоманобетон, обхватът на безжичните датчици намалява).

3. Нужни ли са датчици на прозорците, при положение, че имам обемни датчици в помещенията?
Не са излишни, защото повишават сигурността. При използването на датчици на прозорците, алармената система може да се включва в „нощен режим“, при който активни са датчиците на прозорците, а всички останали са неактивни.

4. Нужна ли ми е система за видеонаблюдение или самостоятелни камери с достъп до интернет са достатъчни?
Изградената система за видеонаблюдение е професионално решение. Самостоятелните камери могат да се използват като бюджетно решение и алтернативен вариант на това решение. Препоръчваме записите от устройствата да бъдат архивирани в пространство извън обекта.

5. Ще имам имплементирана система за умен дом. Нужна ли ми е допълнителна алармена система?
Препоръчително е системата за сигурност да бъде максимално самостоятелна, което ще намали риска от евентуален пробив. Алармената система може да бъде еднопосочно свързана с умния дом, в посока той да знае какво е състоянието на алармата. Препоръчваме обаче умният дом да не може да деактивира алармената система.
При нея могат да се използват различни технологии за комуникация (мобилни данни, радио свързаност, безжичен интернет). Може да се използва външна сирена, монтирана на фасадата на сградата, което дава ясна представа на нарушителите, че в обекта има монтирана алармена система.

Напълно защитен дом

Важно е да сме наясно, че не съществува „пълна защита“ и трудно ще открием продукт, който да отговори на всички наши изисквания. Затова е добре да се обърнем към експерти като „Текра“, които специализират в цялостни системи за сигурност, както и в системи за умен дом. А ние от MyDesign ще се погрижим да интегрираме препоръчаните технически решения в проекта, за да бъде той цялостно завършен и да може да се радвате на свояй умен и сигурен дом.