Темата за осветлението е обширна и крие много интересни елементи. Използвано правилно, изкуственото осветление обещава да внесе функционалност и уют във всяко помещение.

Светлината е от изключително значение. Тя е важен елемент при проектиране на сгради и изборът на жилище. ⁠Извън влиянието, което има върху нас като биологични същества, светлината има и емоционален ефект. Внася усещането за простор, помага да се ориентираме в различно обособените пространства и ни дава усещането за спокойствие. ⁠

В същото време осветлението взаимодейства с повърхностите, които са от изключително значение при проектирането на един дом. ⁠Ето защо при създаването на интериора е важно да вземем предвид потока на светлината, повърхностите, с които се работи, както и различните видове изкуствено осветление.

В тази статия ще ви разкажем за част от най-важните детайли в осветлението, благодарение на специалния ни гост арх. Лальо Пенев, Дизайнер на Архитектурно Осветление. Към този момент Лальо Пенев е част от екипа на швейцарското студио Lichtkompetenz GmbH, което има над 20 години опит и над 1000 завършени проекта в целия свят.

Aрх. Лальо Пенев, Дизайнер на архитектурно осветление в разговор с арх. Ива Цаловска.

Разговорът се състоя между арх. Ива Цаловска, начело на студио за архитектура и интериорен дизайн My Design и арх. Лальо Пенев.

ИВА: Много се радвам, че ни гостуваш по така обширната тема за осветлението в интериора! За аудиторията ни ще е интересно да научи, че има специалисти, които планират архитектурата на осветлението на жилища, офиси, публични сгради. Като професионалист в сферата, разкажи ни  накратко в какво се състои работата ти?

ЛАЛЬО: Поради липсата на по-кратко наименование, аз съм дизайнер на архитектурно осветление. За разлика от по-познатата професия осветител, ние сме фокусирани изцяло в архитектурата, а не сценично, театрално или кино осветление.

Участието в строителния процес е сходно с това на интериорния архитект. Ние сме част от дизайнерския екип и сме специалисти в конкретна част от процеса. Отговорни сме за това осветлението в една сграда да отговаря и надгражда визията на архитекта, изискванията на клиента, регионалните стандарти и инженерния екип.

Това включва изготвяне на концепция, осветителни планове, детайли, избор на продукти и контрол по време на строителство. Важно е да се обърне внимание, че това включва не само изкуственото осветление, но и дневната светлина. И в сравнение с електроинженерите, ние не отговаряме за ел. инсталацията и рядко имаме ангажимент към ключове и контакти.

Източник: Lightkompetenz

И: Звучи като наистина интересна професия с различен поглед към общата ни тема – интериорния дизайн. Вярвам, че читателите ни могат почерпят много от твоя опит и затова нека преминем към някои практически въпроси.

Съществува ли понятието „здравословна“ светлина?

Да, има много проучвания по темата как светлината влияе на здравето на човека. Това е комплексна тема поради индивидуалното възприятие на светлината. Можем да го разглеждаме в две посоки – влиянието й върху физическото и върху психологичното здраве. Например, как светлината влияе на циркадния ни ритъм: кога през деня, колко светлина и каква цветна температура е най-полезна, за да стимулираме производството на мелатонин. Други проучвания разглеждат как светлината влияе на работния процес в офиса, което е довело до доста разработки на динамичното осветление в офисната среда.

От друга страна, светлината директно влияе и на настроението ни, чувството ни за сигурност, ориентация. Приглушената светлина, директната светлина, светлината отдолу срещу светлина отгоре, цветната светлина и как цветната температура внушава различно чувство у човека – все теми на дебат за влиянието им върху възприятията и чувствата ни. Светлината влияе много силно на човека, макар често да не ѝ се придава достатъчна важност, поради факта, че сме свикнали просто да я има.

Проект на студио за архитектура и интериорен дизайн – My Design

На какво да обръщаме внимание, когато избираме осветителни тела?

Има разлика между осветеност и това да ни е светло. Осветеността е количество светлина върху конкретна, най-често хоризонтална повърхност, докато чувството, че едно помещение е тъмно или светло е въпрос на гледна точка и зависи от различни фактори.

Около 80% от погледа на човека попада на вертикална повърхност, а не на пода. Поради това е много лесно една стая да ни изглежда тъмна и едновременно да е дори пре-осветена при неправилно избрано осветление. Това, на което хората трябва да обръщат внимание, е как и къде свети лампата, а не колко силно свети. Причината много често да се избира грешното тяло е, че ние традиционно мислим за крушката, тоест за точка светлина, която свети навсякъде и има директна връзка между мощност и количество светлина.

Последните вече почти 10 години светодиодното (LED) осветление превзе пазара почти напълно и тази технология работи по различен начин. Първо, LED светлината има определена посока и градус на светене, не осветява на 360°. Второ, един и същ LED чип може да е силен и слаб, с различен цвят или качество на светлината. Всички параметри на осветлението, в това число и споменатите вече келвини и ватове, както и други, винаги са били от значение за професионалистите, но сега се налага и обикновеният човек да има основни знания, за да получи очакваната от него светлина.

При избора на една лампа трябва да следим основните параметри: мощност, цвят на светлината, оптика, индекс на цветопредаване, а в допълнение и второстепенни неща като IP-рейтинг, живот и гаранция, бининг.

Източник; Lichtkompetenz
I. Мощност

Мощността обикновено се свързва с ватове (Watt, W), но при LED източниците това често е подвеждащо. Технологията се развива, с това и ефективността на светодиодите. Освен това, количеството светлина зависи много от осветителното тяло. Тоест, най-важният параметър е количеството светлина, които излизат от тялото, което се мери в лумени (lumens) – а не ватовете, показващи електрическата консумация.

II. Цветната температура

Цветната температура на лампата, която се измерва в келвини (Kelvin, K), е следващият важен параметър. Трябва да знаем повече от това дали е топла или студена светлина и е важно да знаем, че няма нищо общо с физическата температура на осветителното тяло.

  • Топла се счита цветна температура от 2200K до около 3000K, като много често е 2700K. Макар да изглежда малка, тази разлика е от значение, особено когато комбинираме няколко осветителни тела в едно помещение.
  • Следващият вид е т.нар. неутрална, с цветна температура около 3500K.
  • 4000K-5000K бих определил като студена светлина. Всичко над 5000K считаме за прекалено студено и помещението трябва да има много специфична функция.

Изборът на температурата е до голяма степен персонално предпочитание, но зависи и от това какво осветяваме и каква е функцията на помещението.

Арх. Ива Цаловска със светлинно решение за офис пространство
III. Индекс на цветопредаване (Color Rendering Index, CRI)

Това е често пренебрегван параметър. CRI е рейтинг, който показва доколко светлината отговаря на дневната, или казано по друг начин: колко реални изглеждат цветовете, осветени с конкретния източник. Приема се, че най-високия индекс е CRI 100, което е еквивалентно на слънчевата светлина. Поради технически причини, все още няма светодиоди, които да могат да достигнат до това ниво – най-добрите са с CRI 97-98. За съжаление на пазара има много продукти, които са с много лош рейтинг (CRI 60-70). В нашата сфера са определени следните нива – приемлив рейтинг е 80 и всичко над 90 е високо качество.

IV. Бининг

Бинингът показва  до каква степен е постоянна температурата на светлината за конкретния продукт.

Примерно – една LED лента е 3000K по спецификация, но в реалността това число може да варира – един чип от лентата е 3150K, а друг е 2950K. Тази разлика би могла да се окаже видима. По-високият бининг, който се отмерва в стъпки (1-Step до 7-Step, като 1-Step е най-високо качество), означава по-малко отклонение.

V. Оптика

Оптиката също е често пренебрегван параметър. Тя определя посоката на светлината и разпръскването й. Има множество варианти – спот оптиката насочва до 90% от светлината върху малка площ. Дифузорът разхвърля светлината навсякъде, но води до загуби, намалява светлинния поток. Има оптика, така нареченият уолуошър , която насочва светлината само в една посока или пък в много тънка, но дълга линия. Вариантите са много и правилният избор зависи от конкретната ситуация.

Проект на студио за архитектура и интериорен дизайн – My Design

Енергоефективността е ключова тема в днешно време. Какво да предпочетем, когато планираме осветлението на апартамента си?

Преди години осветителните източници бяха много и всеки си имаше точно приложение. „Обикновени“ (с нажежаема жичка), халогенни, флуоресцентни, метал-халогенни, натриеви, ксенон. Всички се различаваха по своята енергоефективност и оптимизацията се постигаше чрез смяна на типа. Можем спокойно да приемем, че LED източникът е единствената функционална алтернатива в момента. В днешно време човек трябва да положи усилия, за да открие специално осветително тяло за източник, който не е LED. Светодиодите са с най-високата енергийна ефикасност и определено стават все по-добри в това. Дали е крушка или LED чип, разликите са незначителни.

Реалното спестяване на енергия се постига с оптимизация на дизайна и умно управление. Да се сложи толкова светлина, колкото е нужно и само там, където ни трябва. Това означава да няма „изгубена“ светлина. Например, за да осветя една трапезария ефективно бих поставил лампи с конкретна оптика, която насочва светлината главно върху масата. В краткия период на използване на масата тези лампи са включени, за останалите 22-23 часа от денонощието те не са необходими, защото имат конкретна функция и цялата енергия за осветяването е концентрирана само върху масата, не просто някъде в стаята. В допълнение, умното управление се грижи за това осветлението да се изключва автоматично, когато не е необходимо.

Източник: Lightkompetenz

Зависи ли осветеността от броя осветителни тела и кое е по-добре: едно голямо осветително тяло или няколко по-малки?

Вече няма директна връзка между размера и броя. С развитието на LED технологиите, директната връзка между двете става размита, поради гъвкавостта на LED източниците. И все пак, често давам следния съвет на колеги архитекти и новодомци – предвидете повече по вид източници на светлина. Архитектурата и функционалното разпределение в помещението са водещи за това какво осветление да се предвиди и как, но дори един обикновен коридор би бил по-приветлив с повече от един източник.

Проект на студио за архитектура и интериорен дизайн – My Design

Да развием горния въпрос с темата за основното и „атмосферното“ (по-приглушено) осветление: какво трябва да предвиди човек, за да раздели двата вида?

Отговора ще илюстрирам най-лесно с пример: една дневна може да бъде функционална и само с един плафон в средата, както обикновено го получаваме от строителя, но ако освен него добавим скрито осветление, с което да подсветнем пердето, една стояща лампа, ако отделим концентрирано осветление над масата и коридорната зона и скрием LED лента в някоя библиотека – това „разчупва“ помещението. Ако също така го комбинираме със система за умен дом, която да активира отделните осветителни тела в различни комбинации – изведнъж имаме много вариации, които да ни дадат алтернативни ефекти и атмосфера.

Проект на студио за архитектура и интериорен дизайн – My Design

Как да се ориентираме кое осветление е подходящо за нашия бюджет?

Най-често срещаната грешка е инвестирането на преобладаваща част от бюджета в няколко декоративни лампи, подвеждайки се по техния дизайн или производител. Това ограничава бюджета ни за големия брой оставащи „незабележими“ осветителни тела – LED ленти, луни и панели, които реално да осветят помещението. За съжаление, ниската им цена обикновено води до ниско качество: нисък CRI и/или светлинна мощност и те светят, но практически не осветяват достатъчно. Най-добре е клиентът да оцени каква е функцията на една лампа и колко често се ползва в ежедневието, преди да реши откъде да спести. Пазарът в момента е толкова изравнен, че разликите в качеството между висок клас и достатъчно добра лампа са минимални, но ценовата разлика не е – понякога достига до десетки пъти. Същевременно, функционално са еднакви, а различията са основно в репутацията на производителя и дизайна.

Източник: Lightkompetenz

Какви са бъдещите технологични тенденции? Производителите наблягат ли на темата за устойчиви осветителни тела разградими или рециклируеми материали?

Дълги години проблемът с осветлението не беше в материалите, а в енергоефективността. Повишаването ѝ винаги е било главната цел. Една модерна технология с много потенциал, но все още в неясен етап от развитието си, що се отнася до осветление, е OLED – или Organic LED. Името подсказва – това е осветителен източник на целулозна основа. Преимуществата са, че е гъвкав, много тънък, може да е прозрачен, да свети едновременно отпред и отзад, и в допълнение е базиран на естествени материали. Вече се използва обширно при телевизори и мониторни екрани, но при осветлението има още какво да се желае. Все още мощността му е прекалено слаба и е твърде силно обвързана с размера – за съжаление е далеч от възможностите на LED източниците. И все пак, ситуацията със светодиодите беше сходна допреди 15-20 години, така че вярвам, че това скоро ще се промени.

Благодаря ти отново за това, че прие поканата ни. Темата е твърде обширна и си запазвам правото да се впуснем в нея и друг път! Пожелавам ти успех в светлите начинания!