Преди време получих един от най-големите подаръци в практиката ми на интериорен архитект – да работя по първия етаж на къща, която дори не беше вкарана в процедура за разрешение за строеж. Клиентите се бяха доверили на компетенцията ми като архитект и интериорен дизайнер, за да може проектът след това да бъде обвързан с всеки детайл от вътрешната архитектура. Замислих се колко много спестиха от главоблъсканицата, както и от парите си за процеси, които няма да се повтарят. Днес споделям с вас ценни съвети от именно този проект.
Когато става въпрос за професионални резултати, те винаги са обвързани с намеса на специалист
Обикновено в интериорния дизайн професията на специалиста е „интериорен архитект“. Той не е само архитект, а не е и само дизайнер. Това е една особена порода хора с образование, което им дава възможност да проектират небостъргачи, но те са решили да сложат лупата и да влязат в детайлите на сглобките на шкафчетата. В образованието на тази специалност са залегнали широкоспектърни знания, които способстват за реализирането на идеите на клиента.
Често чувам, че интериорният дизайн е лесна работа, защото е на малка площ, вместо например проектирането на жилищен блок или обществена сграда. Всъщност, това е далеч от истината. Интериорният дизайн е комплексно, детайлно изпълнение на много нива и трябва да съобрази толкова много уравнения в системата, че понякога дори архитекти не желаят да работят в тази сфера.
Всички, които търсят професионална подкрепа, знаят, че архитектът ще им помогне в следните направления:
- Разработване на разпределение
- Таванът и неговата специфика за осветление
- Цветовете
- Връзката на всички повърхнини, взети заедно, или така нареченото „пространствено оформление“
Какво съобразява интериорният архитект по време на работата си, отвъд видимото?
- Как да направя разпределението на жилището си по-функционално?
В компетенцията на архитекта е конструкцията на сградата. Образованието му позволява да дава насоки при евентуално премахване на стени, преработване на съществуващи такива или изграждане на нови. Всяко неправилно взето решение в тази насока може да коства пари и сериозни комуникационни проблеми със съседи, институции, а в дългосрочен аспект при природни бедствие, и живот. В такива случаи насърчавам и консултация с конструктор. Подобно решение можете да разгледате в нашия Instagram профил, където направихме замерване със специализиран инструмент за откриване на арматура (фероскан).
- Ако строя в момента? Има ли смисъл да питам за идеи?
Да, компетенцията на архитекта в сферата на интериорния дизайн помага на всички колеги в процеса да вземат по-добри решения за клиента, особено в процеса на изграждане. Примерни такива са свързани с оптимизиране на инсталациите преди реалната работа, преработване на подпрозоречни височини, преместване на отоплителни тела, които водят до спестяване на процеси и преработки след получения готов обект.
- Акълът ми не побира къде ще сложа всичко, което искам в този апартамент ново строителство!
Често срещано в новото строителство комбиниране на дневна/кухня/трапезария води до объркване. Габаритите на помещението също играят важна роля. Има разлика между 20 кв.м. в помещение 5 на 4 м. и 20 кв.м. в 3 на 6,50 м., например. Картинката изглежда по съвсем различен начин. Разработването на модулната система на кухнята и отношението на нея спрямо останалата част на помещението изиграва много важна роля в обитаването на помещението. С правилната подредба на уредите в кухнята обикновено идва преработка на инсталациите, като интериорният архитект има знания за ВиК и ОВК, такива, че да посъветва за правилното им разположение, без това да създаде проблем в експлоатацията.
- Искам да ми е светло/искам да ми е тъмно
Знанията в света на правилното осветяване за незаменими за качеството на живот изобщо. Професионалистът винаги се консултира с колеги, които предоставят услуги в сферата и подават на клиента оптималните характеристики за помещението. Идеята просто да имаме модерен полилей остава на заден план, ако той не дава количеството и качеството на осветеност за нуждите на живот на конкретния ползвател.
- Искам да усвоя балкона
Един интериорен архитект знае, че това е много чувствителна тема и тя минава през документация и институции, които да одобрят тези дейности. Промяната на функциите на помещенията също – от кухня в стая, от стая в кухня, също имат техния ред на случване и за това е нужен специалист. При сложни казуси може да се стигне до намеса на други специалности в сферата на строителството и законовата наредба за потвърждаване на измененията в разпределения, както и узаконяването на имота, вкарването на правилна документация в кадастър и ред други.
- Искам лампата да се включва от телефона и като изляза, да се загаси ютията
Навлизаме в сферата на умния дом, която съвременният професионалист в интериорния дизайн проектира по време на проекта за разпределение на мебелите, преди всичко останало. На първо място тези процеси са подчинени на ежедневието на клиента и те подлежат на отделен разговор във фазата на предпроектно проучване. Оттам изборът на технология и умни ключове и контакти идва естествено и лесно като процес.
- Искам като на тази картинка
Заливащите ни от интернет могат да способстват, но и могат много да заблудят представите на човек, който не се занимава професионално с това. Всеки може да отвори познати сайтове в интернет, но не всеки може да си представи как тази картинка на практика влиза в зададеното пространство. Добрият интериорен архитект е такъв заради пространственото си мислене. Това прави възможно съществуващ дизайн да бъде напаснат в конкретната среда или напълно отхвърлен – с правилните аргументи.
- Тук е мястото за вашия казус…
Архитектът е свързващото звено между идеите на клиента и реализацията
Както и между обемно-пространствените зависимости, инженеринга на изпълнението, цветознанието и избора на доставчици по всички направления. В повечето случаи, от начало до край, процесите се управляват именно от интериорен архитект. Това спестява нерви, пари, време и излишни знания за клиента.
Специалист по всичко
Още в университета ни учеха: архитектът трябва да е специалист по всичко, а и да прави сгради. Той трябва да е и химик, физик, учител, инженер, психолог, счетоводител, танцьор, актьор, чистач и т.н., защото създава средата за обитаване на всеки един индивид.
Ако се отнесем сега към интериора, там архитектът става душеприказчик и довереник, психолог, понякога арбитър, воин, защото влиза в най-съкровения свят на клиента – неговият дом. Там където той е сам или със семейството си, където е откровен, себе си, чист, незащитен. Клиент, който е програмист, одитор, адвокат, музикант родител, сам, неженена двойка, с куче, без, с гущер, рибки, иска космически стил, ретро стил… МОЯТ стил.
Нека се запознаем! С радост ще изслушаме всички Ваши идеи, за да помогнем и да внесем уют и практичност във Вашия дом.