Кухнята често се счита за сърцето на дома – това не е случайно. За някои тя е не просто мястото, на което приготвяме храната, а и където споделяме моменти, преживявания, експериментираме, забавляваме се. За други тя е просто една необходимост, която „трябва“ да съществува. 

Полезни съвети как да изградим кухня с нулев отпадък
Photo by Joanie Simon on Unsplash

Тази статия е предназначена предимно за първите – за тези, които готвят често и са забелязали как в нашето съвремие това означава да произвеждаш огромни количества боклук ежедневно. Смесеният отпадък, който се получава при готвенето става все по-голям проблем. Сортирането и рециклирането му са трудни. Как да решим проблема в основата му – да се оттървем от това въобще да правим отпадък? В тази статия ще ви предложим няколко идеи, с които да изградите своята кухня с нулев отпадък

1. Купуване на големи количества трайни продукти

„Кухня с нулев отпадък“ не означава празна кухня… Важното тук е да купуваме сухи и трайни продукти в собствени контейнери, за да не генерираме допълнително отпадък. Това, разбира се, няма как да се случи в супермаркета, но пък ще ни стимулира да излезем и да се възползваме от съботните фермерски пазари.
Това означава, че в кухнята трябва да предвидим достатъчно място за складиране – било то с повече модули, с шкаф-колона, или пък с изцяло отделен килер за продукти. Важно е и рафтовете да се разпределят така, че да събират всичко оптимално. Затова е препоръчително да имаме удобен шкаф с рафотве с регулируема височина.
Въоръжете се с няколко по-големи памучни или мрежести торби, които да използвате за покупка на плодове и зеленчуци. Не забравяйте да им предвидите лесно достъпно място (например някое чекмедже) в кухнята, така че когато излизате на пазар да ги взимате лесно.

За кухня с нулев отпадък изберете закупуването на продукти без опаковки.
В кухнята трябва да се предвиди достатъчно място за съхранение на контейнерите | Photo by Annie Spratt on Unsplash

2. Приготвената храна дръжте в качествени контейнери

Едни от най-добрите варианти са съдове от огнеупорно стъкло, но техният недостатък е по-голямата тежест. Ако приготвяте обяд за работа е много по-удобно да се подготвите с пластмасови такива, но задължително да съблюдавате вида пластмаса (за безопасни се приемат номер 2, 4 и 5, но на това не трябва да се гледа като на чиста монета). За замразяване са подходящи контейнерите от неръждаема стомана.
Всичко това означава, че в кухнята трябва да има място за тях. Възможно е да заемат дори цял модул. Не е задължително това да са специално закупени кутии – сантиментална бутилка за вино може да се използва за зехтин, или например за пасиран сос. Отделно от това, за приготвянето на обяд на пазара вече се намират множество алтернативи – като например пликове за сандвичи с пчелен восък за многократна употреба.

Проект на кухня и дизайн от архитектурно и интериорно студио My Design
Кухня по проект на My Design

3. Намерете приложение на остатъците от храна

България е една от страните с плашеща статистика за изхвърляне на храна – около 40% се изхвърлят на етап консумация от домакинствата. Макар и компостируеми, в големи количества остатъците от храна в сметищата имат негативен ефект върху околната среда и разграждането им е много по-трудно.
Някои остатъци могат и да се засадят, като например отрязъците от стар и пресен лук, както и праз, така че да си направите собствена малка градина. Обелките от плодове пък могат да се накиснат в оцет, който да използвате като домашен почистващ препарат, или пък да се изсушат и да се сложат в купа за аромат.

4. Компостирайте

И друг път сме го казвали – ако целите живот с нулев отпадък, можете да сложите компостер в двора или на балкона например. А ако съвсем нямате място, все по-често се появяват пунктове за споделено компостиране в града. Това означава, че ще трябва да предвидите отделна кофа за компостируемия отпадък.

Компостер за кухня с нулев отпадък
За кухня с нулев отпадък, използвайте компостер, в случай че имате нужното пространство

5. Zero Waste кафе и чай

Сигурно вече знаете, че капсулите за кафе въобще не са приятели на околната среда. Ако вече имате такава машина, можете да се сдобиете с капсули за многократна употреба. Употребеното кафе можете да изхвърляте в компостера или в почвата.
Можете да купувате чай насипно или сами да си го сушите. За приготвянето му трябва да се сдобиете с неръждаема цедка за чай и кана за затопляне на вода от неръждаема стомана. Така няма да се притеснявате за отделянето на вредни частици при нагорещяване на пластмасата.

6. Почистващи препарати, щадящи природата

Както и принадлежности към тях. Насочете се към по-дълготрайни гъби и четки от естествени материали, които да можете да поддържате изрядно чисти. Отделно от това си пригответе и качествени текстилни кърпи за почистване. Тъй като те ще увеличат обема на прането, цялостно е редно да използвате и препарати за пране, които не отделят вредни вещества в канализацията. Такива са например сапунените ядки.

Натурални почистващи препарати | Photo by Precious Plastic Melbourne on Unsplash

7. Придържайте се към минимализъм в кухнята

Основното нещо, от което ще се нуждаете в кухнята, е място – за приготвяне на храната, но и за съхранение на трайни продукти, контейнери, торби и пликове, и разбира се посуда. Специално внимание трябва да се обърне именно на нея – ориентирайте се към качествени и стабилни съдове за готвене, които да можете да използвате много години. Вложете средства в такива от трайни материали като неръждаема стомана, с качествено покритие.
Не се подлъгвайте по това да закупувате един куп кухненски принадлежности, които изглеждат гениални на пръв поглед в магазина, но и които заемат място и отнемат време за почистване. Такива са всевъзможни резачки за зеленчуци и плодове, както и огромни, тежки и трудни за почистване дъски за рязане и други. Някой ден те неминуемо ще се озоват в боклука. Същото се отнася за приборите и съдовете за сервиране и хранене.

8. Вода от чешмата

Може би едно от най-прахосническите неща в нашето ежедневие е прекомерната употреба на бутилирана вода. Действително водата от чешмата рядко е достатъчно задоволителна за пиене, но това се преодолява лесно в домашни условия. Единият вариант са добре познатите кани за вода, а ние препоръчваме внедряването на интегрирана система за пречистване на водата под кухненския плот. Така получавате питейна вода директно от кранчето.
Нерядко се среща у нас и традицията вода да се налива от извори в големи туби за лични нужди. Това разбира се неминуемо е свъразно с пътуване и транспорт. Именно тук трябва да се помисли за целесъобразността му предвид използването на фосилни горива и пренасянето в пластмасови бутилки.

Система за пречистване на вода

Zero Waste не означава да не изхвърляме никакъв боклук

Значи поне да го намалим драстично. Прилагайки тези принципи ще откриете, че спестявате, че ви се налага да изхвърляте боклук много по-рядко и че започвате да използвате кухнята си все по-пълноценно. По-честото готвене вкъщи и домашната храна могат да ви се отразят много по-добре в дългосрочен план, а начинът ви на живот ще допринесе за съхраняването на околната среда. Но как се проектира кухня с нулев отпадък? Обърнете се към нас.