Терминът „хоум офис“ започна да става все по-популярен в последните няколко години, а през 2020 и 2021 г. се превърна в ежедневие за немалка част от работещите по цял свят. Доскоро смятана за остаряла или присъща само на високия сегмент, идеята за помещение с предназначение „кабинет“ се завърна с пълна сила за всички, ангажирани с труд на компютър. Така хоум офисът започва да се превръща в неразделна част от всяко жилище. Било то цяла стая или малък кът, нека да видим какви са необходимите изисквания, за да постигнем идеалните условия за офис у дома.
Преди да устроим хоум офис трябва да се замислим кой ще го използва
Със сигурност много от нас до момента са намерили само временно решение за това как да работят от вкъщи, но вече планират как да отделят такъв кът или помещение за постоянно. Разбира се, най-подходящо би било за хоум офис да се отдели едно цяло помещение, с площ поне 8 кв. м. Навярно малко са тези, които разполагат с възможността да заделят такова пространство в дома си. Затова пък може да отделим и само кът от дневната или спалнята.
На първо място трябва да се попитаме кой и как ще използва това работно място. Дали сме един или двама, работещи от вкъщи? Или дали например децата ще ипозлзват пространството за да пишат своите домашни работи в извънработно време? Така ще имаме предвид какво място ни е необходимо, за да можем да се разположим комфортно.
Големината на хоум офиса зависи не само от броя на ползвателите, но и от начина на работа
Ако всички неща, свързани с работата ни, са изцяло на компютъра, тогава можем да си позволим по-малка работна маса и повече свободно пространство. В него може да разположим и друг вид обзавеждане. Това са например фотьойл или помощна маса. От тях понякога също можем да работим, или да ги използваме за малки почивки, или разговори. Ако обаче работата ни изисква съхраняване на документи, направа на скици, схеми, модели и прототипи, тогава ще са ни необходими по-голяма работна маса, както и чекмеджета за сърханение.
Трябва да начертаем ясна граница между дома и работата
Работното ни място трябва да е възможно най-далече от леглото ни. Между него и останалата част от жилището е редно да има някаква преграда, било то и напълно декоративна. Трябва да имаме възможност да оставим професионалните ангажименти зад гърба си в края на работния ден. Това обаче няма как да стане, ако работим на дивана, а след работа продължим да прекарваме време на него, с лаптопа до себе си.
Решенията могат да бъдат всякакви, в зависимост от бюджета. Този кът например може да бъде отделен частично или изцяло със стена от сухо строителство. Между него и останалата част от дневната може да бъде изградена двустранна етажерка. Бихме могли да използваме и подвижна разделителна преграда. Имайте предвид това, че фонът зад вас често ще се вижда по време на онлайн срещи. Разположете работната си маса в близост до прозорец, но не и точно срещу него, за да не се разсейвате твърде често.
Няколко важни неща за ергономичността
Най-важните неща, които трябва да вземем предвид, са столът и работната маса, както и взаимоотношението между тях. Обикновено височината на горния ръб на маса за работа е на 73 – 75 см от пода. Това дали ни е удобно зависи и от ръста ни. Добро съвременно решение е използването на маса с регулируема височина, така че понякога да можем да работим и прави.
Удобните столове от своя страна често имат големи подлакътници, които обаче пречат, ако искаме да вдигнем стола по-високо, тъй като се опират в масата. Затова е хубаво да не се спираме на работни маси с чекмеджета между плота и краката. Внимателно трябва да помислим дали да използваме стол с подлакътници или не. Важно е той да е висок и да има подпора за кръста и главата, така че стойката ни да е правилна. Това е ключово за здравето и настроението ни след края на работния ден.
Накрая, но не на последно място – дизайнът и естетиката
В никакъв случай не трябва да се оставяме хоум офисът ни да се състои от събрано старо обзавеждане. Такова, което сме имали преди, или пък ни е попаднало изгодно. Трябва да имаме предвид, че ще прекарваме около една трета от работната седмица на него. Затова е необходимо да ни кара да се чувстваме добре. Подходящо е да се спрем на неутрални, светли цветове, които да ни настройват за работа и да не ни натоварват. Можем да въведем контраст с по-активни тонове на облицовката на стола, красива възглавница на фотьойла, или пък с по-малки, декоративни детайли.
Вече знаете кои са основните моменти в това да направим идеалния хоум офис за нас. Тези по-малки и по-големи необходимости са важни, за да бъдем достатъчно отдадени и продуктивни в работата си, дори и от вкъщи, и да се чувстваме добре в края на работния ден. Искате да ли да устроите своя хоум офис? Свържете се с нас, за да ви помогнем.