С всяка изминала година ставаме все по-осъзнати в това как влияем на околната среда и как чрез свръхконсумацията и генерирането на прекомерни количества отпадък й влияем негативно. Промяната към по-добро трябва да бъде двустранна – стремежът към нулев отпадък (или т.нар. „0 waste“) следва да бъде както от страна на големите корпорации, така и от крайните потребители, или по-просто казано – от вкъщи. Как обаче дизайнът на дома ни да работи в полза на нулевия отпадък и по-здравословната околна среда?
За 2020 г. в България са произведени 444 кг отпадък на глава от населението
Тези данни на Eurostat[1] показват значителен спад спрямо преди 15 г., когато българинът е произвеждал около 1,3 пъти повече. Средно тенденцията в Европа за този период се е изменила от 506 кг на човек през 2005 г. до 505 кг през 2020 г. Въпреки че движението генерално е в положителна посока, в последните години все по-ясно виждаме лавинообразния ефект на колективното безгрижие – колкото и да се ограничава и рециклира (47,8%[2] средно за ЕС през 2020 г.), немалка част от отпадъка остава.
Именно тук идва идеята за 0 Waste или нулев отпадък. Нейната цел е да промени навиците и начина на живот по подобие на устойчивите природни цикли, където отпадните материали служат като суровини за други процеси. Фокусът най-често е повече върху превенцията на отпадъка, отколкото на рециклирането му.
![Пребоядисани със спрей чекмеджета и дървени елементи.](https://www.mydesignbg.com/wp-content/uploads/mydesignbyiva-blog-0-waste-kak-da-zapochnem-reuse-850x622.jpg)
5-те основни принципа на нулевия отпадък и приложението им в интериора
Основите на
0 Waste се базират на пет основни правила (известни на английски като 5-те R, тъй като всяка фраза започва с тази буква). Ето как те са преведени от сдружение “Нулев отпадък България”:
- Откажи. Всеки ден се опитвайте да откажете това, от което нямате нужда.
- Намали. Опитайте се да намалите това, което ви е нужно.
- Използвай отново. Използвайте отново всички материали и опаковки, които можете.
- Рециклирай. Рециклирайте това, което не можете да откажете, намалите или използвате отново.
- Компостирай. И последно, започнете да компостирате органичния си отпадък.
Всичко това можете да приложите и в дома. Още в началото на проектирането следва да се замислите дали са ви нужни всички вещи, за които предвиждате място – имате ли нужда от толкова големи гардероби, етажерки и шкафове? Има ли как да намалите броя на дрехите си например?
За тяхна сметка можете да увеличите размера на кухнята (по темата ще ви разкажем по-подробно в блога скоро) и да я направите по-удобна за съхранение и приготвяне на храна. Ако например имате достатъчно добър хладилник и добре оборудвана кухня, ще можете да купувате сезонни зеленчуци и прясно месо от местни пазари – продукти, които не търпят продължително съхраняване, но и не се продават в огромни и безсмислени пластмасови опаковки.
![Малка кухня в стил бохо](https://www.mydesignbg.com/wp-content/uploads/mydesignbyiva-blog-0-waste-kak-da-zapochnem-kitchen-850x567.jpg)
Снабдете се с контейнери за разделно събиране на отпадъка вкъщи. За да има смисъл в усилията ви, ако навън не разполагате наблизо с такива – проучете възможностите за това как да се сдобиете с контейнери в местната община. Открийте дали има компостери наблизо или се снабдете с такъв, ако живеете в къща с двор.
Как да внедрим рециклирани материали вкъщи?
И не, тук не става въпрос за това да вземете старите вещи, които родителите ви се опитват да ви пробутат. Всъщност тази сфера позволява известна креативност, в зависимост от това с какво разполагаме.
Едно от най-често срещаните такива решения е рециклирането на паркет. У нас често се допуска голямата грешка масивни дъбови и букови паркети да се премахват и изхвърлят или изгарят. Въпреки че материалът има своите недостатъци спрямо съвременните трислойни паркети, не бива да забравяме, че обикновено става въпрос за добре изсъхнала дървесина. Това означава, че при правилно редене, циклене и повърхностна обработка, ще се сдобием с масивен паркет на много по-изгодна цена.
![Преизползван паркет с цялата красота на патината му](https://www.mydesignbg.com/wp-content/uploads/mydesignbyiva-blog-0-waste-kak-da-zapochnem-parket-850x1095.jpg)
Понякога дори старите мебели могат да се окажат красиво и изгодно допълнение на интериора, което да спомогне и с каузата за нулевия отпадък. Редно е да отбележим, че трудно можете да приспособите правена по мярка мебел в друг дом. Ето защо съветваме да се фокусирате върху елементи като фотьойли, маси, скринове, които ви „грабват“ и могат да бъдат акцент. Не е задължително те да претърпяват реставрация, могат да бъдат преобразени и чрез пребоядисване или декупаж, така че да паснат на интериора. Тук трябва да се намери правилният баланс между това дали тази мебел би струвала повече от нова и ако да – дали би си струвала?
![Модерен интериор в скандинавски стил | My Design](https://www.mydesignbg.com/wp-content/uploads/mydesignbyiva-blog-0-waste-kak-da-zapochnem-fauteuil-850x706.jpg)
Не се стремете към това всичко в новия дом да е „чисто ново“. Така само ще генерирате още отпадък. Ако разполагате с вещи и уреди, които работят достатъчно добре, няма смисъл да купувате нови. В това число влиза и техниката. Не бива да се поддаваме на модата и да се зариваме с телевизори, лаптопи, мобилни телефони и роботи, само защото сме ги ползвали вече 1-2 години.
![](https://www.mydesignbg.com/wp-content/uploads/mydesignbyiva-blog-0-waste-kak-da-zapochnem-shkaf-850x850.jpg)
Не се опитвайте да сте 0 Waste перфекционисти
Ако сега сте се сдобили с куп стъклени бутилки и памучни торбички, то може би вече сте сгрешили. Не забравяйте, че тези материали имат и вложени емисии. Памучните торбички трябва да се използват няколко десетилетия, за да ги „избият“, а някои от тях дори не могат да се рециклират заради принтовете си. Затова не бива да се опитвате да сте перфектни, а да наблегнете на това да редуцирате ненужната консумация като цяло.
Ако теглим чертата – да поставим началото на тенденцията нулев отпадък вкъщи не е толкова трудно. То не изисква преправяне на цялото жилище! Трябва само да намерим от кое място да започнем, така че да променим ежедневието си в полза на нулевия отпадък. По този начин ще се научим да постигнем хармония в дома и да спомогнем в опазването на околната среда.