Все по-често ни се иска да говорим за устойчивостта в архитектурата, строителството и дизайна, която започва да се оформя като една от водещите теми на века. Това съвсем не е случайно, тя следва от все по-голямата нужда всеки по веригата да предприеме конкретни действия по опазването на околната среда.

Какво всъщност е устойчивост?

Но преди да пристъпим към основните принципи на устойчивия дизайн, е добре да разнищим смисъла зад думата “устойчивост”. В основата седи балансът между околна среда, икономика и справедливо социално съществуване. Устойчивото развитие отговаря на нуждите на настоящето, без да се компрометира способността на бъдещите поколения да задоволяват собствените си нужди.

My Design – Bosco Verticale в Милано

Устойчивостта в интериорния дизайн и архитектурното проектиране

Основният принцип на устойчивия дизайн в общи линии сякаш е ясен – да намали негативните въздействия върху околната среда, здравето и комфорта на обитателите, като по този начин подобрява ефективността на пространствата, в които работим и живеем. Използването на философията за устойчив дизайн насърчава вземането на решения във всяка фаза от процеса на проектиране, които ще намалят отрицателните въздействия, без да се компрометира крайният резултат.

Такъв подход оказва положително влияние върху всички фази от жизнения цикъл на пространството, включително проектиране, строителство, експлоатация и извеждане от експлоатация.

В света на дизайна и архитектурата има редица течения, които можем да кажем, че спадат към определението “устойчив дизайн”, и за които тепърва ще чувате все повече:

  • Минималистичният дизайн включва използването на най-необходимото за създаване на просторно пространство, което се характеризира с много светлина и висока функционалност на мебелите. Ключовото при този стил също така е внедряването на умен дом.
  • Биофилен дизайн има за цел да увеличи свързаността на обитателите с естествената среда чрез пряка и непряка природа в интериора. Това може да значи инкорпорирането на живи природни елементи в дизайна или използването на сетивни такива. Всичко, което има пряка връзка с природата около нас – материи, материали, изображения – е от значение.
  • Биомиметична архитектура е научен подход към дизайн и конструкция, който надхвърля използването на природата като вдъхновение за естетика. В основата на тази нова наука е задълбоченото изучаване и прилагане на принципите на строителство и изграждане, които се намират в естествена среда около нас.

Как се прилага устойчивият дизайн на практика?

На първо място, решенията трябва да са устойчиви още на концептуално ниво. В интериорния дизайн това би означавало да вложим рециклируеми материали с идеята за възможно най-дълъг експлоатационен срок. Фокусът тук е върху подбора на възобновяеми и качествени материали, които да ни служат дългогодишно, а изделията да позволяват лесна ревизия и ремонт. Системите и уредите ни трябва да са възможно най-икономични и дълготрайни. Така ще генерираме по-малко отпадък и ще можем по-разумно да използваме ресурсите си.

My Design – За истински устойчив дизайн, е важно да се влагат дълготрайни материали в интериора

Ключови са не само възобновяемите материали

По отношение на сградата, в която е разположено жилището ни, правилото за възобновяемите материали също е валидно. Спецификата тук е, че тя трябва да бъде и с достатъчно добра енергийна ефективност, така че да може да бъде лесно затопляна през зимата и охлаждана през лятото. Не по-малко важно е да бъде технически обезпечена от гледна точка на конструктивна устойчивост и водонепроницаемост.

Домът и сградата трябва да бъдат вписани в по-голяма екосистема на устойчив дизайн и планиране. Такава например представляват многофункционални градове с развити системи на обществен транспорт, балансирано разпределение на ресурсите, ограничено автомобилно движение, градско земеделие, разделно събиране и рециклиране на отпадъка и много други. Преминаването към устойчив начин на живот може и трябва да бъде решено и по двата пътя – както от частното към общото, така и наобратно.

My Design – Устойчивите концепции трябва да се развиват и на ниво град

5 лесни стъпки за внедряване на устойчив дизайн

Качеството на живот е в основата на устойчивото развитие. Когато говорим за устойчивост, е редно да мислим и за физическото и менталното човешко здраве и тяхната връзка. Ето няколко лесни принципа, които ние самите се стараем да следваме при проектиране и създаване на интериори:

  1. „Природата“ в дома и офиса
    Това включва всякакви цветя, саксии и “зелени” стени. Премерените флорални мотиви също спомагат за намаляване на стреса и създават усещане за близост с природата.
  2. Акустиката в помещенията
    Шумът е един от най-сериозните причинители на влошено здраве. По-дългият престой в такава среда пък може да доведе до хронични оплаквания. Завеси, акустични панели, игра с пречупване на повърхности спомагат за акустичен комфорт.
  3. Естествени материали и екологично производството
    Невинаги е лесно да се проследи произходът на всеки един материал и историята на доставчиците. И все пак – ако принципите ни рефлектират в търсенето ни, индустрията ще отговори на тенденциите. Вярваме, че съвсем скоро ще имаме по-голям избор от чисти или рециклирани материали и то на по-добри цени.
  4. Повишаване комфорта чрез съвременни технологии
    Залагане на средства за пречистване на вода и въздух. Избор на продукти, изработени от висококачествени материали с намалени емисии или намалено използване на електричество.
  5. Осветлението е ключово
    Навлязлата LED технология сама по себе си е устойчива, предимно заради намаления разход на енергия и оттам – спестени емисии. Правилното проектиране на осветлението, както и инкорпорирането на естествената светлина, имат пряко отношение към психиката и „устойчивостта“ на индивида.

Разликата между устойчив дизайн и грийнуошинг?

„Грийнуошинг“ идва от съставната английска дума greenwashing (букв. „зелено“ и „измиване“). С нея се описват маркетинг стратегии, които се опитват да продадат на потребителите си продукти с идеята, че са щадящи здравето и природата, а те всъщност не са. Често на тях се лепят етикети „зелено“ или просто се брандират в зелено, без това да означава нещо конкретно. В тези стратегии обикновено се споменават само частични истини, неопределена информация и нерелевантни факти.

My Design – Пластмасови чашки с надпис „еко“ – класически грийнуошинг

Устойчивият дизайн – от индустрията до крайния потребител

Когато става въпрос за ежедневието ни, особено за това как да обзаведем жилището си и как да живеем по устойчиво, устойчивият дизайн опира до серия от информирани решения. Било то от избора между електрически, хибриден или икономичен бензинов автомобил, до употребата на памучни клечки с бамбукова основа – всичко това оказва влияние върху околната среда.

Именно тук трябва да приемем, че личният принос към по-устойчив начин на живот се постига чрез холистичен подход към ежедневните ни нужди. Не трябва да изпадаме в крайности. Но и не трябва и да си мислим, че само защото рециклираме еднократната пластмаса, се „спасяваме“ от климатичните промени. Затова и при планирането и проектирането на дома си трябва да вземем правилните решения. Такива, които ще ни помогнат да водим комфортен и устойчив начин на живот, без това да затормозява ежедневието ни. Само така бихме могли да постигнем истински резултати за по-зелено бъдеще.