Днес все повече хора се обръщат към интериорен дизайнер, който да асистира в процеса на цялостното обзавеждане на дома. Първо, това се дължи на промяната в мисленето и делегирането на задачи на компетентни лица. Втората причина е, че съвременното строителство нерядко изисква креативна намеса, за да могат да бъдат добре усвоени малки пространства или такива с неправилна форма.
Преди да стигнем до най-приятната част, а именно – креативния процес, всяко помещение трябва да бъде добре обходено и пригодено в изряден вид, за да може да получим най-доброто от дома си. На помощ идват интериорен дизайнер-архитект и нашите 12 основни съвета.
„Откъде да започна?“
Откъде да започна е първият въпрос, който се промъква в главата на клиента. Ако не намери смислена за него последователност от действия за реализацията на проекта, кани за това специалист. Нека заедно минем през най-важните опорни точки, които са в помощ на всеки, който иска да се захване с ремонт и обзавеждане, независимо дали ще поиска помощ от интериорен дизайнер.
1. Важно е точно да бъде измерено и документирано пространството, върху което ще се твори. Това ни дава сигурни параметри, защото размерите на някои обекти в интериора са твърдо определени и не може с лекота да ги намаляваме или разширяваме. Пример – електроуредите в кухнята.
2. След това трябва да определим позицията на всички мебели в помещенията. Спрямо тях ще се нагодят всички останали елементи в интериора – ключове, контакти, декорации по стени, тавани и други.
3. Следваща много важна точка е електроинсталацията. Сега е моментът тя да се подмени, ако жилището ни се намира в стара сграда или да се прекарат нови кръгове в осветлението, да се поставят контакти спрямо новите позиции на мебелите. Тази част е свързана с най-много корекции, къртене, „мръсни“ процеси. Тук е отлично, ако вече знаем точните осветителни тела, техния вид. Например – нашата електросистема е на 220V, а някои осветители (LED ленти и други), работят на 12 или 24V. Това би означавало, че имаме нужда от трансформатори, които трябва да скрием.
4. Трябва да решим дали ще управляваме дома си със система „умен дом“. Това ще се отрази на окабеляването, а поставя и специфични изисквания към гнездата за ключове и контакти. Дори и на по-късен етап да закупим компонентите на системата, трябва да сме поставили важната основа, за да може всичко да сработи.
5. Едновременно с електроинсталацията се подготвят таваните, защото по тях стоят осветителните тела. Понякога прокарваме окабеляването и после затваряме гипскаротонени обеми, затова е важно да имаме точното място на лампите.
Какво следва?
След като вече сме обърнали внимание на основните елементи в един дом, идва ред на малки, но изключително важни детайли – подовете и стените. Един важен момент – понякога настилките в различните помещения са с различна височина – плочки, паркети и други. Това често може да доведе до дребни грешки, които след време може да ни костват време, пари и ресурси. Ето защо не бива да бъдат игнорирани. И така стигаме до следващата важна точка в процеса на обзавеждане.
6. Ако не искаме малки изнервящи прагчета, е добре да се нанесе саморазливна замазка, която има технологично време за съхнене.
7. Често пъти се пропуска точката с первазите на границата между под и стена. Това са онези ниски ивици от материала на пода, а понякога и напълно различен като визия, цвят или материя. Когато пристигнат мебелите, обаче, зад тях не трябва да има первази. По този начин понякога отместваме мебел с няколко сантиметра и това разваля цялата визия. Когато се измерват количества на первазите е добре да се има предвид какви мебели стоят пред тях – подвижни или „монолитни“.
8. Мебели по поръчка се налага да проектираме все по-често и това е точката на дизайн, в която можем да изразим индивидуалността на притежателя на дома. Интернет пространството е пълно с идеи за обзавеждане и мебелировка, но не всяка е приложима в конкретното пространство на клиента, габаритите на помещението, височината и чупките.
„Успехът в детайлите“
Абсолютно вярно твърдение за всеки един проект за обзавеждане. Ето няколко примера за това колко са важни малките детайли, за които може би не сте се замисляли:
9. Да има ли контакт под мивката? – За система за пречистване на вода
10. Да има ли някакъв отвори на фасадата, за да се процежда въздух, когато пуснете аспиратора? – иначе започвате да теглите въздух от каналите или готвеното на съседа.
11. Wi-Fi покритие? – как да имаме безжичен интернет във всяка стая зависи от това къде ще позиционираме точките за достъп (access points) и тяхната конфигурация.
12. А замисляли ли сте се какви шкафове искате да имате, например? За кухнята можем да напишем цяла отделна тема. В следващи статии ще влезем в подробности за някои трикове и конкретни казуси.
Не е страшно!
Не, никак не е страшно човек да премине през това и сам. Но за да стане наистина изпипано, планирането на проекта може да отнеме много време. Това увеличава разходите в 90% от случаите.
Професионализмът на един интериорен дизайнер-архитект съкращава процеса по обзавеждане и привнася ноу-хау, което е натрупано с опита. Това понякога е най-безценното качество на проектанта, дори и клиентът да е открил всички полезни статии в интернет пространството. А съвсем отделна тема е съчетанието на материали, цветове, настилки, мазилки, усещания в пространството и акценти.
Искате ли да научите повече? Свържете се с нас тук.