В този интериорен проект на модерен двустаен апартамент се потопихме в истинска феерия от идеи на клиента. Смели решения за зелени стени и светещи процепи, дървени греди и окачени тавани поставиха интересни конструктивни въпроси.
Както и друг път сме споменавали, една от най-важните задачи на архитект-дизайнера е внесе последователност и функционалност във всеки проект. И въпреки че често се налага да работим в ограничена площ, нашето обещание е да реализираме най-доброто от представите на клиента. Вярваме, че тук успяхме да постигнем именно това.
Едно помещение. Много функции
Намерихме начини да повишим функционалността на всяка една стая, но това най-ясно си личи в това пространство. Срещнахме предизвикателство в разпределението на общото помещението, така че да отговори на комбинираните нужди на нашия клиент. Но с малко хитрина и калкулации, успяхме да постигнем идеалното планиране, без да губим „въздух“, светлина и идеи.

В хола проектирахме „скрита“ в мебелта маса за хранене, която комфортно да събере трима души. Но не спряхме дотук и избрахме модел, който се разпъва, за да настани между 6 и 8 госта. Изключително елегантно решение за малки пространства.
Повърхностите и част от мебелировката съобразихме и с потока на светлината в помещението. Важен елемент при проектирането на всеки един интериор е именно светлината, тъй като тя има биологично и емоционално влияние. Внася усещането за простор, помага да се ориентираме в различно обособените пространства и ни дава усещането за спокойствие.
Ето защо, при проектирането на интериора, е важно да вземем предвид светлоотразителната способност, нивата на абсорбация и пропускливостта на елементите, с които работим. Стремежът ни винаги е да работим с висококачествени повърхности, с различни свойства, чрез които лесно да манипулираме светлината за най-добър ефект.
Спалнята – място за уединение и за съхранение
Да, звучи простичко, но каква е формулата, когато работим с малко пространство, а целта ни е да създадем функционален и модерен двустаен апартамент? Едно от решенията е работа с меки тонове, игра със светлина и инженерна мисъл.
В тези 12 квадрата успяхме да проектираме много гардеробно пространство, което да не тежи. Освен това останахме верни на стила си и внесохме цветови акцент. В този апартамент свързващата нишка са именно цветовете – тюркоаз, синьо, петролено, индиго. Неслучайно пекрасното творение на Ван Гог намери чудесно мястото си като допълване на връзката гардероб-тоалетка. Искаше ни се все пак да внесем малко природа в на пръв поглед сериозния тон на ортогоналността.
Предизвикателство беше елементът с осветлението над спалнята. Истината е, че всеки вариант е добър, докато свети, но както обичаме да казваме „дяволът е в детайла“. За да направим така, че дори и без светопоток всички ръбчета и срещи на материал да са красиви и добре изпълнени, се срещнахме с различни производители и инженери, за да стигне до това решение. Да, ние се „главоблъскаме“ за всеки малък детайл по всеки проект, но това за нас това е отговорност!
Детската стая – отражение на своя обитател
Всяко дете заслужава да има своето малко пространство, в което да твори и да се развива. Стаята служи не само за закрила, но е и отражение на интересите и вълненията на своя обитател. В този случай това е 8 годишен всестранно развит малчуган, запален по музика, физика, изкуства и екзотични езици. Именно неговият „профил“ ни вдъхнови да бъдем смели в дизайна.

Заложихме на тъмносиния цвят, който визуално „стеснява“ помещението, но в същото време внася много магия и настроение. Оползотворихме тези 12 кв.м максимално с мебели, за да обслужат всички нужди и интереси.
✏️ По-дълго бюро, за да може да разгърне идеите си.
? Отворени рафтове, на които да се помещават макети и модели от конструиране.
? Непременно място за пианото, което да не пречи на останалите функции. Столчето му планираме временно да стои под бюрото, докато не се свири.
?️ Леглото и цялото заобикалящо го пространство дават възможност за много съхранение.
? Не сме забравили нощно шкафче за лични принадлежности и откривателски тайни, както и етажерки за книги за малки изследователи.
⚛️ Цяла стена очаква постери на любими герои от филми, а един своеобразен „атом“ свети от тавана за разкош.
Проект на интериорно студио My Design на детска стая с бюро и легло
Банята – естетически издържана и удобна
Добрият дизайн е съчетание от функционалност и уют. Това се е превърнало в нашата мантра и подхождаме към всеки един проект с това мислене. Това, което може да се окаже препятствие в даден проект, и да наложи леки промени в подхода ни, е размерът на помещението или неговият планинг. За наша радост при проектирането на този модерен двустаен апартамент, не се наложи да правим компромиси. Напротив, успяхме да съчетаем и наградим всички клиентски желания. Помещението стана светло, стилно и просторно.

My Design проект на светла баня в двустаен апартамент

Антрето – първият досег с апартамента
Често си говорим за антрето и колко всъщност е важно то. Освен функционалност, коридорът носи своята психология. Това е първият досег с дома. Антрето трябва да създава усещането за закрила и уют, като разбира се носи отпечатъка на своите собственици и техния стил.
При проектирането на един коридор (и не само) задаваме няколко важни въпроса. Част от тях са обвързани с навиците на обитателите на апартамента:
1) Какво оборудване предпочитат – открити мебели със свободен достъп или всичко да бъде „скрито“?
2) Какъв е приблизителният обем, от който се нуждаят?
3) Търсят повече пространство при влизане или предпочитат да имат бърз достъп до мебелировката?
Благодарни сме, че имахме възможност да колаборираме с клиента в откриването на най-добрите решения за тяхното изпълнение. Последвайте ни в Instagram за още съдържание и проекти!