Закупили сте апартамент и ви предстои ремонт, за да го превърнете във вашия бъдещ дом? Обмисляте възможни подобрения и планирате следващите стъпки? Независимо дали сте наясно с процеса по реализирането на проекта или това е първият ви ремонт на апартамент, с тази статия ще ви подготвим за това какво да очаквате от ремонтния процес според типа строителство на сградата.
В следващите редове ще разгледаме най-масовите видове на жилищни сгради у нас. Ще се опитаме да обобщим основните им предимства, потенциалните „подводни камъни“ и как да ги избегнете.
Старо строителство (до 1970 г.): Преработка на разпределение и постигане на съвременен комфорт
Старо строителство най-често наричаме сградите, строени до 70-те години на XX-ти век, преди появата на панелното строителство. Обикновено те представляват стоманобетонен скелет с тухлени стени. Проектирани са на принципа за разделяне на зони “ден” и “нощ”, с централен коридор във всеки апартамент. Характерни са практичните разпределения, нерядко с преходни помещения и почти винаги с отделна кухня.
Срещат се и вариации, най-често строени преди 50-те години на XX-ти век, които имат вестибюл, свързващ почти всички стаи на жилището, както и отделни, малки тоалетни и бани. В тези случаи обикновено се налага преустройство, което да удовлетвори съвременните изисквания както към функционалността, така и към енергийната ефективност и комфорта на апартамента. От друга страна вестибюлът може да бъде и ценен елемент от гледна точка на ползвателите. Функционалността на това помещение много зависи от отношенията в семейството и характерите на членовете му – ако родителите и децата обичат да прекарват повече време заедно, то тогава голямото централно помещение е много подходящо.
Най-големите предизвикателства при ремонта на апартамент са свързани с използваните в миналото строителни принципи и материали. Примери за това са мозайката, сгурията под естествения паркет или дюшеме, както и двукатната дървена дограма:
- Обикновено срещана в коридорите, мозайката е изключително здрава, твърда и равна повърхност. Това я прави чудесна основа за полагане на нова настилка. Недостатъкът ѝ е, че трябва да се съобразим с нейното ниво и да добавим 1-2 см за следващата настилка, което вдига нивото на всички помещения. Преди да се пристъпи към това решение, трябва добре да обмислим дали не искаме да я запазим. Често става въпрос за така наречената „римска“ мозайка, в която са използвани неправилни плочи от цветни мрамори. Но не се заблуждавайте от името – направена е от здрав и естествен материал. Освен това модата на мозайката се завръща и тя би могла даде интересен акцент към актуален дизайн.
- Сгурията под паркета е използвана като евтина междуетажна топлоизолация. Съвременните топлоизолационни материали са с десетократно по-добри характеристики (нашият съвет е да я подмените с XPS или EPS, като за това сме разработили специален детайл).
- Смяната на дограмата е ключово за постигането на съвременните изисквания за топло- и шумоизолация. PVC прозорците „запечатват“ апартамента, от което страда естествената вентилация. Това води до натрупване на влага и появата на мухъл. Решенията са няколко – принудителна вентилация, която може да управлявате чрез умен дом, както и ръчно отваряне на прозорците – често, широко и за кратко. Би могла да се предвиди и микровентилация на новите прозорци, така че принудителната да не изтегля въздух от нежелани места.
- Топлоизолацията или „санирането“ на жилището е многопластова тема с множество гледни точки – правни, архитектурни, инженерни, икономически. Разглеждането й е цяла друга тема. Ако решите да поставяте топлоизолация на стените, не допускайте грешката да го правите от вътрешната им страна. Това решение ще доведе до сериозни проблеми с микроклимата. Най-често използваните изолации са EPS и каменната вата, основният недостатък на втората е единствено по-високата цена. XPS не се препоръчва заради своята паронепропускливост.
Въпреки на пръв поглед многото процеси по осъвременяване на жилище тип старо строителство, не трябва да забравяме неговите предимства – високите тавани, просторните помещения, често и историческия характер. Тези жилища създават усещането за простор и позволяват разиграването на окачени тавани, които могат и да облекчат подновяването на електроинсталацията – едно от първите неща, с които обикновено стартираме ремонтните дейности.
Индустриално (панелно) строителство (1970 – 1994 г.): Малки възможности за функционални промени и предизвикателства пред електроинсталацията
Славата на блоковете, изградени от самоносещи се панели или чрез едроплощни кофражи (ЕПК) е добре известна и като цяло не твърде положителна. Според нас обаче те имат и много предимства – от архитектурна, инженерна и градоустройствена гледна точка. Плюсовете на старото строителство с практични разпределения се пренасят и в панелното, подчинени на разработките на проектантските институти от втората половина на ХХ-ти век. Примери за това са отделените зони „ден“ и „нощ“, големите правоъгълни помещения, функционалните балкони. В допълнение към предизвикателствата на използваните материали и топлоизолацията при старото строителство, панелното внася още няколко:
- Панелите, които са армиран строителен елемент и често са структуроопределящи за целия блок, не позволяват лесна преработка на съществуващо разпределение – например нови отвори за врати или разместване на цели стени.
- Прокарването на нова електроинсталация е сложен процес. Често армировката е много плитко в стената и вкопаването на нови кабелни канали е почти невъзможно. Обикновено инсталацията се прекарва под подовите настилки, тъй като височините не са достатъчни за окачен таван без да компрометираме усещането за простор в жилището. Друга възможност са видимите кабели и ключове за открит монтаж, които придават така наречения „индустриален“ изглед.
Съвременно строителство (1989 г. – днес): Възможности за преработка и решаване на функционални недомислици
След 1989-та година пазарът се отваря, но тогавашното строителство не борави с нови концепции:
– Качеството на вложените материали остава на заден план, топлоизолацията на сградите не е приоритет.
– Двукатните дограми все още участват в оформянето на фасадата на сградата.
– Продължават да се влагат каменинови канализационни тръби и железни вертикални щрангове, както и да се използва забраненият днес азбест.
– Контролът в строителството е по-слаб, вследствие на което се появяват и некачествени жилища.
Вследствие от това, ремонтните предизвикателства тук са същите като при старото строителство, носещи големия недостатък на неоптималните разпределения, които са следствие от желанието на инвеститорите за уплътняване на застроената площ. И все пак, поради изпълнението на строежа чрез стоманобетонен скелет с тухлени стени, са възможни корекции без риск от компрометиране сигурността на блока.
Няколко години по-късно навлиза и газобетонът – материал с много добри топлоизолационни характеристики и изключително лесен за моделиране. За съжаление, в практиката се доказва и като много хигроскопичен – поема влагата и практически не изсъхва. Ако не се завърши правилно чрез фасадна система отвън, това може да се яви основа за зараждане на мухъл и компрометиране на конструкцията на стената. Влага и олюпване по ъглите и външните стени на помещенията, в основата на балконите, както и около прозорците е индикация за такъв проблем. Това трябва да бъде първото нещо, на което да обърнете внимание и да отстраните.
Покупката на апартамент в сграда, строена в последните 10 години, предполага един практически завършен обект – добре саниран, с нова дограма, изградена електроинсталация и без боклук за изнасяне. Случва се в практиката си да срещнем и ниски тавани, малки антрета, както и недостатъчни кухненски пространства. Нерядко се сблъскваме с преходни стаи и трудно за овладяване помещения с неправилна форма, понякога дори функционални недомислици. Това често е трудно да се разбере само от чертеж, особено от неспециалист в сферата.
Хубавото е, че обикновено има реални възможности за подобряване на крайния резултат. Поради изграждането на вътрешните стени с тухли, а вече и с преградни стени от гипсокартон, корекции на разпределенията се правят относително лесно и без заплаха за конструкцията на сградата. Добре е да планирате и нова електроинсталация, тъй като жилищата се издават с включено базово окабеляване. Често то не стига за постигане на ефективна осветеност и светлинни сценарии на помещенията. Въпреки че това ще наложи мокри и мръсни процеси, ще доведе до значително повишаване на комфорта впоследствие.
Всичко е постижимо с правилния подход към обекта
Специалисти, архитекти и дизайнери – всеки от нас иска да отговори на очакванията на клиентите. Наясно сме, че понякога не знаете какви са предизвикателствата. Убедени сме, че всеки имот има потенциал и би могъл да се превърне в мечтаното жилище. Важното е да сте подготвени за възможностите и ограниченията, за да знаете какво да очаквате от ремонта на новия си апартамент спрямо типа строителство. Ние сме насреща, за да ви упътим и да ви подкрепяме в този процес.
Имате допълнителни въпроси? Попитайте ни тук.
Ако имате нужда от доза вдъхновение за следващия си проект, последвайте ни в Instagram и Facebook!