Вече разгледахме кои са основните стъпки, които ни дават началната посока в обзавеждането на дома. Нека обърнем внимание на един аспект, който от бъдеще се превърна в реалност – сградната автоматизация или „умен дом“. Архитектите и интериорните дизайнери все по-често проектират жилища със система за автоматизация. Това не би трябвало да ни учудва, при положение, че дигиталната трансформация обхваща на практика всички аспекти от ежедневния ни живот. Нека видим какво всъщност трябва да знаем за автоматизацията, така че да можем да изберем правилната за нас система.

Какво е системата „умен дом“ и какви компоненти включва?

Основната идея на системата е автономното взимане на решения от самата нея, на базата на предварителна конфигурация. Масово разпространеното разбиране за отдалечено управление на електроуредите вкъщи е само една малка част от всичките й възможности. Системата функционира, използвайки различни видоеве сензори и модули, като тя може да бъде и в координация с външни системи.

Управлението на системата е интуитивно
Управлението на системата е интуитивно

Сензорите следят температурата, влажността, количеството на CO и CO2, шум, осветеност и други, и подават информация към системата. За управление на крайните устройства като осветителни тела, радиатори, лъчисто подово отопление, климатици и други, служат модулите. Сцените представляват определена конфигурация на поведение на сградата. Така например можем да имаме различни такива, контролиращи температурата и осветеността когато сме вкъщи, и когато сме навън. Контролът на завесите и осветлението при залез може да става автоматично, по зададени в програмата параметри.

Централният “мозък“ (познат като контролер или gateway) управлява интеграцията между сензорите, модулите и сцените. В най-общия случай, интерфейсът за управление на системата е базиран на уеб и мобилни клиенти, тоест можем да я контролираме от таблет или телефон.

Важно е да решим каква система искаме още в процеса на проектиране

Както в старите, така и в новите сгради, електроинсталацията рядко е съобразена със специфичните нужди и обзавеждане на новодомците. Именно затова често се налагат множество корекции по системата, а ако се имплементира решение „умен дом“, е необходима цялостна преработка. Поради тази причина е важно това да бъде решено още в процеса на проектиране.

Трябва да решим искаме ли умен дом преди да започнем с ремонта
Трябва да решим искаме ли умен дом автоматизация преди да започнем с ремонта

Въпреки че има възможност за добавяне на някои функционалности на вече въведено в експлоатация жилище, това е крайно непрепоръчително, тъй като е свързано с ограничен избор и със скъпоструващи преработки, както и процеси по къртене и изкърпване.

Какви предимства ни дава автоматизация „умен дом“?

На първо място, системите „умен дом“ са прости за употреба. Те предоставят на потребителите възможността да контролират свързаните компоненти чрез мобилни приложения от всяко място и по всяко време. Интерфейсът не е сложна система от кодове и ключове, а интуитивен набор от панели с бутони и инфографики.

Управление на автоматизация умен дом чрез приложения в смарт телефон
Управление чрез приложения

„Умният“ дом позволява пълна автоматизация на осветлението и отоплението. Това означава, че бихме могли да конфигурираме различни сцени, които да отговарят на нашия ритъм на живот. „Тънкост“ в този аспект е например правилният избор на осветителни тела, ако се цели те да могат да се димират. Тук идва на помощ дизайнерът, който се явява модератор в диалога между крайния потребител и проектанта / изпълнителя на системата.

Системите за автоматизация са гъвкави и дават възможност за разширение. Това става чрез добавяне на модули за управление на климатизацията, алармената система, както и домашните роботи за почистване. Дори и да не желаем да се възползваме от всички тях, е хубаво да заложим основата за тях в началото, за да имаме възможност да разширим системата в бъдеще.

Автоматизация умен дом е гъвкава система, съставена от различни компоненти
Умният дом е гъвкава система

Важно е да се спомене, че повечето елементи в системата могат да се управляват и ръчно, по желание на потребителя. В практиката често клиентите се притесняват от това, че ако настъпи повреда в системата, те не биха могли да използват например осветлението и отоплението. Това разбиране е погрешно, тъй като системите позволяват и конвенционалното ръчно управление. Съществува и страхът от „хакване“ на системата, но за сметка на това днес има множество защити, които предпазват от подобни злодеяния. Вече и застрахователи предлагат покритие на киберзащитата.

Да направим живота си по-комфортен, или пък по-устойчив

„Умният“ дом може да отговори на нашите нужди по най-различни начини – от това да ни събуди с димирана светлина, имитираща изгрев и да ни направи кафе, до това да оптимизира температурата и осветлението в жилището така, че да намали максимално разходите ни за потребление. Възможностите са практически безкрайни и зависят от нашия избор и предпочитания. Важно е обаче те да бъдат съгласувани навреме с дизайнера, за да може домът ни да бъде съвършената комбинация между функционалност и визия.

С какво още може да ни бъде полезна автоматизацията? Попитайте ни тук.